Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2019/2020

 

We środę, 20.06.2018 członkowie Koła Psychologii Społecznej, Altum, udali się do organizacji Philips Kętrzyn, by poznać pewną wyjątkową osobę – Panią Marzenę Dobrenko - Szubstarską.

Wcześniej mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej, tym razem wybraliśmy organizację biznesową. Philips Kętrzyn zatrudnia obecnie około tysiąca osób, w większości na stanowiskach produkcyjnych. Aby organizacja mogła sprawnie zatrudniać pracowników, otoczyć ich odpowiednią opieką i zapewnić im dobry rozwój, potrzebny jest w niej ktoś, kto sprosta takim zadaniom. Bardzo często jest to specjalista/menadżer pracujący w dziale Human Resources. Zakres wiedzy i umiejętności takiej osoby, jest bardzo szeroki i dotyczy: prawa pracy, rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy, szkoleń tzw. miękkich i twardych, oceniania pracowników oraz ich rozwoju.

Pani Marzena swoją przygodę zawodową w Philips Kętrzyn rozpoczynała właśnie w dziale HR. Choć z wykształcenia jest inżynierem produkcji, rozwijała się głównie w obszarze szkoleń. Do jej obowiązków należała również współpraca z agencjami pracy tymczasowej, której celem było zapewnienie odpowiednich zasobów ludzkich tak, by zamówienie dotarło na czas do klienta. Z pewnością tak ambitne zadania wiązały się z dużą ilością stresu, ale również ogromnej satysfakcji wynikającej z dobrze wykonanych zadań.

Pani Marzena wyjaśniła nam jak rozpoczęła się jej praca z metodyką Lean Manufacturing. Próbowaliśmy najpierw odgadnąć na czym polega ten system szczupłej produkcji. Pierwsze nasze skojarzenia związane z wydajnością pracy okazały się trafne. Zauważyliśmy, że pojęcia takie jak: efektywność, przestrzeganie standardów, eliminowanie błędów i punktualność w wykonywaniu zadań są niezwykle ważne w tej organizacji.

„Jeżeli lubicie uczyć się przez całe życie i potraficie być elastyczni, jest to z pewnością praca dla Was” – zapewniła nas Pani Marzena. Byliśmy pod wrażeniem kompetencji, które Pani Marzena nabyła do tej pory na swojej ścieżce zawodowej. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy lepiej zrozumieć specyfikę pracy w takiej organizacji oraz to, jaką drogę musi przejść HR-owiec, by służyć innym swoim potencjałem w międzynarodowej organizacji.