Szybki dostęp

 

W bieżącym tygodniu wyszliśmy w miasto, po to by zbadać wpływ społeczny w środowisku naturalnym. Naszymi osobami badanymi były osoby oczekujące na odjazd autobusu na przystankach autobusowych.  Najpierw zaplanowaliśmy eksperyment tak, by móc potem wyciągnąć trafne wnioski badawcze, określiliśmy zmienne badawcze i losowy dobór do próby. Nasza hipoteza: im większy wpływ społeczny działa na ludzi, tym silniejsze są ich reakcje.

W jaki sposób określiliśmy wpływ społeczny? Uciekaliśmy z przystanku! Przy pierwszej próbie eksperymentalnej – jeden badacz (niby oczekujący na odjazd autobusu) nagle poderwał się do ucieczki z przystanku, przy kolejnych próbach więcej osób (3, 6, 9). Pozostali badacze, ukryci dla niepoznaki, zliczyli reakcje ludzi: kto się obejrzał, po kim widać nerwową reakcję, kto się poderwał wraz z osobą uciekającą, kto coś krzyknął. Najbardziej podobały nam się reakcje słowne: „Dokąd oni tak biegną?” „Co im się stało?”

Plan badawczy:

Możemy z dumą powiedzieć, że hipoteza naszego pierwszego eksperymentu psychologicznego potwierdziła się! A nam wejście w role badaczy społecznych sprawiło ogromną radość :)