Szybki dostęp

 

2 Ogólnopolski Przegląd Piosenki Artystycznej

 

W ubiegły czwartek na dziedzicu szkoły powstawała „budowla”, która wywołała niemałe zaciekawienie naszej szkolnej społeczności. Część z Was przyglądała się „budowniczym” ze zdziwieniem, część zaglądała do środka, kilka osób pozdrawiało nas, machało do nas z okien korytarzy, dopytywało, co z naszych kartonów powstanie. Czy komuś z was przyszło do głowy, że budowaliśmy… dom? Tak! Naprawdę i na serio! Mieliśmy choć na moment poczuć, jak żyją ludzie, dla których jedynym schronieniem jest kawałek kartonu, którzy nie mają dostępu do prądu, bieżącej wody czy choćby toalety, nie mówiąc o Internecie, bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia.

To było niezwykłe doświadczenie i wywołało w nas duże emocje, zwłaszcza że chwilę wcześniej oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające slumsy m. in. w Argentynie, Brazylii, Kenii, Chinach, Indonezji, czy też bliższych nam Francji i Słowacji (!). Tak bardzo zaangażowaliśmy się w realizację tego zadania, że w pewnym momencie w naszym „domu” pojawiły się różowe wstążki i kwiaty, żeby, jak to ujęła jedna z naszych koleżanek, „było choć trochę normalnie”.

Nauka przez doświadczenie jest największą wartością. Takie zajęcia pozwalają nam spojrzeć na świat przez pryzmat problemów globalnych, a nie tylko osobistych interesów.

Uczestnicy projektu „Start the Change!”

 

Z ogromną przyjemnością publikujemy wiadomość, jaką otrzymałyśmy od p. Katarzyny Salejko - menadżerki działu edukacji i aktywizmu Amnesty International Polska:

„Droga Haniu i Weroniko! Droga Moniko!

Bardzo dziękujemy za udział w konkursie „WRITE THE CHANGE!”. Z wielką radością informuję, że opis fabuły pt. „Inaczej niż w raju”, który do nas przesłałyście, został bardzo pozytywnie oceniony przez jury i otrzymał trzecie miejsce w krajowym etapie konkursu! Serdecznie gratulujemy!

Wasza praca wraz z opisami fabuły, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w Polsce, przechodzą do kolejnego, międzynarodowego etapu konkursu. Właśnie tłumaczymy Waszą fabułę na język angielski i prześlemy ją do międzynarodowego jury, które będzie obradowało w maju. Trzymamy kciuki, by Wasza praca okazała się zwycięska również na tym międzynarodowym etapie. Przypominam, że w konkursie na etapie międzynarodowym przewidziano nagrody pieniężne i udział w Giffoni Film Festival we Włoszech.

Oczywiście również na krajowym etapie konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody. Za zdobycie trzeciego miejsca Wasza szkoła otrzyma od Stowarzyszenia Amnesty International oraz naszego partnera Millenium Docs Against Gravity zestaw filmów poruszających tematykę praw człowieka.

Serdeczne pozdrowienia i gratulacje!

Katarzyna Salejko”

Nagrodę, tj. zestaw filmów, już otrzymałyśmy. Teraz z ogromną niecierpliwością czekamy na wyniki etapu międzynarodowego. Trzymajcie za nas kciuki!!!

 

Hanna Bodnar, Weronika Majcher

Opiekun: Monika Darmofał-Karanowska

 

Napiszcie scenariusz dowolnej fabuły i zmień świat! Weźcie udział w międzynarodowym konkursie w ramach projektu „Start the Change!”

Choć na pierwszy rzut oka przedmiot konkursu może wydawać się skomplikowany, to chodzi w nim przede wszystkim o historie, które w wrażliwy sposób dotykać będą tematu praw człowieka, migracji, a także globalnych współzależności. W swojej historii możecie skupić się na jednym z tych obszarów tematycznych, bądź nawiązać do wszystkich trzech. Fabuła może być napisana z myślą o różnych formatach, m.in. film fabularny, serial telewizyjny, materiały filmowe publikowane w sieci, spot w mediach społecznościowych.

Pracę konkursową stanowi opis fabuły (maksymalnie 15 stron tekstu) w dowolnym gatunku (komedia, dramat, thriller, noir, horror, fantasy, science fiction, film dla dzieci, film animowany). Format oraz gatunek fabuły należy określić w zgłoszeniu do konkursu.

Organizatorzy konkursu przygotowali atrakcyjne nagrody zarówno dla laureatów/laureatek etapu krajowego, jak i międzynarodowego. Zwycięzca/zwyciężczyni konkursu pierwszego etapu otrzyma dwuosobowy karnet na Festiwal Filmów Dokumentalnych Docs Against Gravity (z możliwością dwudniowej podróży do innego miasta, jeśli w miejscu zamieszkania nie odbywają się projekcje festiwalowe). Osoby z grona laureatów na etapie międzynarodowym pojadą do Włoch na Giffoni Film Festival, gdzie wręczone zostaną nagrody główne.

Karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu dostępne są u p. Moniki Darmofał – Karanowskiej. Ostateczny termin złożenia prac konkursowych upływa 31.03.2019 r.  

8 grudnia o 7.00 zakończyliśmy oficjalnie nasz 24-godzinny Maraton Pisania Listów. Tegoroczny Maraton był wyjątkowy, bo jego bohaterkami były wyłącznie kobiety - odważne, które na przekór wszystkim przez ostatnie lata stawały w obronie słabszych i prześladowanych, które walczyły o lepsze i godne życie dla osób niepełnosprawnych, które wreszcie sprzeciwiały się nienawiści i karze śmierci.

Cieszymy się, że wraz z naszą kętrzyńską społecznością po raz trzeci przyłączyliśmy się do tego międzynarodowego wydarzenia. Dziękujemy za wsparcie uczniom Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie, Zespołu Szkół im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kętrzynie, dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie oraz ich nauczycielom.

Szczególnie gorące podziękowania należą się sponsorom, bez pomocy których nasze listy nie mogłyby trafić do rąk adresatów. Dziękujemy Hurtowni LOGOS i Państwu Kamińskim, firmie PRAKTER i p. Michałowi Leńskiemu, firmie AL.-PROJEKT i p. Aleksandrze Leńskiej, p. Edycie Piątkowskiej z poradni „Przyjazny Dietetyk”, p. Bogusi Sieńko, p. Elżbiecie Niedźwieckiej – Dżus, członkom i opiekunom Samorządu Uczniowskiego.

Wyjątkowe podziękowania kierujemy do p. Izabeli Czumaj z Pracowni Wypieków Artystycznych „Babka z tortem” za przepyszne ciasta i babeczki oraz do p. Agnieszki Pucer, której miody uratowały nas przed chorobą (w nocy było naprawdę zimno!).

Na koniec dziękujemy Wam, uczniowie. Po raz kolejny pokazaliście, że los drugiego człowieka nie jest Wam obojętny.

Monika Darmofał-Karanowska

Beata Korzeniewska – Siwek

Dariusz Cudziło

29 listopada już po raz piąty odbył się w Kętrzynie marsz przeciw przemocy. Nie mogło w nim zabraknąć naszej szkoły, która w tym roku dołączyła do grona organizatorów marszu. Nasze liceum reprezentowali uczniowie klas: IBE LO i ID2 LO, IIIA GIM, IIIC GIM, IIID GIM oraz nauczyciele: p. Małgorzata Fiedorowiczp. Jarosław Gresik, którzy pomimo niesprzyjającej aury nieśli transparenty z hasłami przeciw przemocy przygotowane przez społeczność uczniowską. Uczestnicy marszu tradycyjnie zebrali się przy kompleksie rekreacyjno-sportowym „Kętrzynianka”, skąd przeszli ulicami: Szpitalną, Skłodowskiej-Curie, Wojska Polskiego i Sikorskiego. Na Placu Piłsudskiego reprezentantki naszej szkoły wspólnie z uczniami i uczennicami z Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie zaprezentowali układ taneczny zwracający uwagę na przemoc wobec kobiet. Nad przygotowaniami do tej części marszu czuwały: p. Alicja Biała i p. Agnieszka Jastrzębska.

Następnie uczestnicy marszu przeszli do kina „Gwiazda”, gdzie zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego i konkursu na spot filmowy „Mój bezpieczny świat”. A oto nasi nagrodzeni uczniowie:

 

W konkursie plastycznym „Mój bezpieczny świat”:

I miejsce: Paulina Kościelniak, IIID GIM

II miejsce: Adrian Krzyżewski, IIIC GIM

III miejsce: Paulina Prokop, IIID GIM

Wyróżnienia otrzymali: Szymon Wachnik (IIIA GIM), Angelika Tymoszuk (IIIA GIM),

Filip Okuszko (IIIA GIM), Martyna Panasiuk (IIIC GIM), Anastazja Koch (IIIC GIM),

Hanna Tyc (IIIA GIM), Emilia Czumaj (IIID GIM), Julia Wojtkowska (IIIC GIM)

 

W konkursie na spot filmowy „Mój bezpieczny świat”

zespół w składzie: Mateusz Ged, Jakub Goschorski, Bartosz Kisły zdobył I miejsce,

a Martyna Stępień, Maria Krasowska i Paulina Gasinowicz otrzymały wyróżnienie.

 

Nagrodzonym gratulujemy, a uczniom i ich wychowawcom serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji marszu.

Monika Darmofał-Karanowska, Małgorzata Fiedorowicz