Szybki dostęp

 

Komunikat

INFORMACJE DLA RODZICÓW, OPIEKUNÓW I UCZNIÓW


 

SAMOKSZTAŁCENIE

 

 


 

KOMUNIKAT


W związku z zagrożeniem koronawirusem, informuję, że od dnia 23 marca zawiesza się bezpośrednią obsługę interesantów w sekretariacie szkoły. Zawieszone zostają wizyty w szkole. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Kontakt osobisty jest możliwy w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Informacja telefoniczna w godzinach 8-11
pod nr telefonu:

89 751 32 37

Pytania można również kierować na adres e-mail:
sekretariat.staryogolniak@wp.pl
oraz poprzez dziennik elektroniczny

 


 

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

z uwagi na potrzeby działań profilaktycznych dotyczących koronawirusa:

  • nie posyłajcie przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;
  • jeśli nie mieliście kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
  • jeśli wróciliście z terenów występowania koronawirusa i macie objawy grypopodobne, bezzwłocznie powiadomcie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłoście się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;

kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kętrzynie

897542140

TELEFON ALARMOWY 897542177

 

W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwońcie na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformujcie o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

 

INFORMACJA DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-osob-podrozujacych-ulotki/

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z WŁOCH (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 29.02.2020 r.

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-wloch-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who-warszawa-29-02-2020-r/

OFICJALNY PORTAL RZĄDOWY DOT. PROFILAKTYKI KORONAWIRUSA

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

KOMUNIKATY WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNEJ W OLSZTYNIE

https://www.wsse.olsztyn.pl/

INSTRUKCJA MYCIA RĄK GIS

https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/ 

„Gałęziste” Artura Urbanowicza to powieść grozy, której akcja dzieje się na baśniowych ziemiach Suwalszczyzny. Książka z zaskakującym zakończeniem godnym mistrzów gatunku. Polecam !

Nie wierz w nic, co widzisz, słyszysz… i w co do tej pory wierzyłeś.

Jest taki dom, w którym nie chciałbyś spędzić nocy. Z jakiegoś powodu ciemność w nim jest inna. Jeszcze bardziej złowroga niż gdziekolwiek indziej. Jest takie jezioro, w którym mieszkają nieumarli. Ich przewaga nad Tobą jest prosta – oni nie potrzebują nabierać powietrza. Jest taki demon, o którym wolałbyś nie wiedzieć. Niematerialne uosobienie zła, przed którym nie sposób uciec.

Jest takie miejsce, w którym znajdziesz ten dom. Miejsce, które skrywa też to jezioro, miejsce, w którym ten demon był od zawsze. To las.

Las, w którym za nic w świecie nie chciałbyś się zgubić. Kiedy już raz do niego wejdziesz, nie pozwoli Ci wyjść.

Dan Ariely, Jeff Kreisler: Grosz do grosza: Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych

Chciałam zaproponować Wam do przeczytania wartościowy przewodnik po sposobach podejmowania decyzji finansowych. Jest to zajmująca, zabawna, pełna anegdot i dobrych rad książka, która rozprawia się z trudnym tematem finansów, dostarczając nam mnóstwa cennej wiedzy - jak obchodzić się z pieniędzmi bardziej rozważnie i świadomie.

Dlaczego gdy za coś płacimy, często odczuwamy niemal fizyczny ból? Dlaczego czujemy się dobrze, przepłacając za jakiś produkt, tylko dlatego, że już wcześniej zapłaciliśmy za niego za dużo?

W książce „Grosz do grosza” światowej sławny psycholog, ekonomista behawioralny, Dan Ariely, odpowiada na te intrygujące pytania (i na wiele innych), wyjaśniając, w jaki sposób nasze irracjonalne zachowanie często torpeduje nawet najlepsze intencje w sferze zarządzania naszymi finansami. Wraz z komikiem i dziennikarzem ekonomicznym, Jeffem Kreislerem, zabiera nas w podróż w głąb ludzkiego umysłu, aby pokazać nam ukryte motywy kierujące naszymi decyzjami dotyczącymi pieniędzy.

Fascynująca, zajmująca, zabawna i ważna – książka „Grosz do grosza” to dobra inwestycja dostarczająca nam praktycznych narzędzi, których potrzebujemy, aby zrozumieć swoje decyzje finansowe i dokonywać lepszych wyborów, aby mądrzej oszczędzać i wydawać pieniądze, a co za tym idzie – aby lepiej żyć.

Lubimyczytać.pl

Jest to wywołująca dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Czy Jakub zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii pokazywanych przez dziadka naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem? „Osobliwy dom pani Peregrine" to trzymający w napięciu thriller nie tylko dla młodzieży. Rdzeń książki stanowią niezwykłe, dziwne fotografie, od których trudno oderwać wzrok, choć sprawiają, że ciarki chodzą po plecach i zasnąć jakoś trudniej. Całości dopełniają niesamowite zwroty akcji, klimat grozy i postacie… cokolwiek osobliwe.

Może ta książka jest dziwaczna, może jest ekscentryczna, ale uważaj! — pochłonie Cię bez reszty J

Lubimyczytać.pl

 

Do biblioteki dotarła już 4 powieść z tej serii – pt. „Mapa dni”- serdecznie zapraszam

Inne recenzje możesz znaleźć na YT

https://youtu.be/0tMhVEr6YyY

https://youtu.be/jrTw63Rqyoc

Ty razem zachęcam Was do sięgnięcia po książki, które przeczytasz z wypiekami na twarzy, lepiej nie czytajcie w nocy :). Są to:

 

„Niewyjaśnione” Richard MacLean Smith

„Zostaw nieznanemu otwarte drzwi, drzwi do ciemności. Stamtąd przychodzi to, co najważniejsze, stamtąd przyszedłeś ty sam i tam odejdziesz”...

Otwórz drzwi nieznanemu. Poznaj prawdziwe, przerażające historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić. Choć nauka pozostaje wobec nich bezradna, czy mogą nam powiedzieć coś więcej o świecie i nas samych?

„Niewyjaśnione” to przyprawiająca o dreszcze podróż do granic ludzkiego poznania. Czy odważycie się w nią wyruszyć?

 

I „Życie po życiu” Raymond A.Moody

Czym jest świadomość? Jak oddziałują na siebie umysł i materia? Czym jest śmierć? Czy dusza żyje po śmierci ciała?

Doktor Moody przeanalizował i opisuje, niezwykłe doświadczenia zrelacjonowane mu przez ponad setkę pacjentów, którzy powrócili znad krawędzi śmierci. Pomimo różnic w systemie wierzeń, sytuacji społecznej i zdrowotnej pacjentów ich wspomnienia były zadziwiająco podobne.

 

Lubimyczytać.pl

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

W środę 27.11 na długiej przerwie w bibliotece szkolnej mieliśmy zaszczyt zobaczyć talent naszego kolegi Sebastiana Orzechowskiego, który zagrał nam kilka coverów na launchpadzie. Wielu uczniów i nauczycieli zebrało się by podziwiać jak nasz kolega oraz uczeń prezentuje nowoczesny instrument. Sebastian swoją pasję odkrył pięć lat temu. Zainteresował się tym urządzeniem i tak narodził się w nim zapał do nauki wykonywania coverów różnych utworów. Podczas koncertu mieliśmy przyjemność wysłuchać takich utworów jak Yiruma - River Flows In You, Slushii - Reason to Fly, Ed Sheeran - Perfect (Julius Dreisig Remix), Owl City - Fireflies (Said the Sky Remix), Two Feet - Go ** Yourself.

Zapytaliśmy Sebastiana co czuł podczas koncertu: „Przez cały koncert odczuwałem stres, zwłaszcza w momentach kiedy traciłem tempo, rytm lub najgorzej, pomyliłem się w grze, co wydarzyło się w każdym utworze. Nawet ciągłe wmawianie sobie w głowie "Seba, spokój, po prostu trafiaj w Przyciski!", nie wygrywało z przerastającą moją świadomość tremą. Koniec końców jednak, uważam że występ, mimo kilku pomyłek, był udany. W ten sposób w końcu po czterech latach czekania na taką okazję, spełniłem jeden z moich celów: występ przed publicznością, przed rówieśnikami. Po całym wydarzeniu jednak i tak pozostawał mi w głowie głos mówiący że, okej, zrobiłem co miałem zrobić, ale to było tylko moje tak zwane "pięć minut". Ludzie byli, zobaczyli, nagrodzili brawami i koniec. Z chęcią wystąpię jeszcze raz przed publicznością i pokażę swoje umiejętności większemu gronowi uczniów na przyklad na szkolnej auli, również z niecierpliwością czekam aż szkoła zorganizuje pokaz talentów by także tam zaprezentować i swój talent.

Koledzy i koleżanki Sebastiana wypowiadają się w rożny sposób, dzięki temu wiemy, że także i im się podobało.

Występ Sebastiana był zarówno występem, którym pokazał swój wielki talent, pasję, ale również pokazał tym, że nie brakuje mu poczucia humoru np. podczas rozmów z osobami z widowni, i gdy przy małej pomyłce krzyknął donośnie "nie" i poprawił swoją pomyłkę. Zagrał 5 utworów dla pełnej publiczności, oraz dla najbliższych znajomych utwór, który sam Sebastian nazywa memicznym "ZYN ZYN". Sebastian pomimo stresów i wielu (błędnych) założeń, że nikt nie przyjdzie, podzielił się swoją pasją, pokazał część swojego talentu oraz zaczął rozmyślać nad drugim występem, który spróbuje spersonalizować pod część publiki. Nic tylko czekać!!! - Łukasz

Do biblioteki szedłem nastawiony dosyć sceptycznie, jednak występ Sebastiana bardzo mnie zaskoczył. Było to dla mnie nowe i jak się okazało bardzo ciekawe doświadczenie. - Damian

Nie wiedziałam ze nasz kolega z klasy jest taki zdolny życzę dalszego rozwoju, super że mogłam go usłyszeć - Weronika

Cieszę się, że Sebastian ma jakąś oryginalną pasję. Każdy powinien mieć zainteresowania. Myślę, że to hobby jest naprawdę ciekawe i chciałabym usłyszeć więcej jego coverów. Podziwiam go za to że zainteresował się czymś co nie jest takie proste. Uczy się na instrumencie elektrycznym i z tego co mi mówił jest samoukiem. Należą mu się wielkie brawa! - Julia

Cenimy sobie, że nasi uczniowie pokazują także umiejętności, które są nam nieznane. Cieszymy się, że poza szkolnymi zajęciami mają swoje pasje i hobby. W sekrecie Sebastian powiedział nam, że dzięki temu występowi wrócił mu większy zapał do nagrywania więcej coverów. Jego pasje możemy zobaczyć na stronie Youtube pod nazwą Soundnex. Zachęcamy wszystkich do wyświetlenia jego utworów. Kto wie? Może i Ciebie zainteresuje ten magiczny elektryczny instrument?

Tekst i zdjęcia: Julia Rutkowska