Rekrutacja 2019/2020

 

Do przeczytania książki ,,Za niebieskimi drzwiami" zaprasza Wasza koleżanka - Paulina Horbaj. 

Książka "Za niebieskimi drzwiami" jest autorstwa Marcina Szczygielskiego. Marcin Szczygielski to pisarz, dziennikarz i grafik. Jest autorem książek i sztuk teatralnych skierowanych do dorosłych odbiorców, ale pisze także powieści dla młodszych czytelników. Jesienią 2009 roku ukazała się "Omega" - powieść o przygodach dwunastoletniej fanki gier komputerowych, dla której rzeczywistość w niebezpieczny sposób zaczyna mieszać się ze światem wirtualnym. Książka, zilustrowana przez Bartka Arobala, została wyróżniona w Konkursie im. Hanny Skrobiszewskiej i w 2010 r. trafiła na Listę Skarbów Muzeum Literatury Dziecięcej. Została także wyróżniona w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2009 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Książek. Kolejną powieść dla młodzieży, "Czarny Młyn", opowiadającą o dzieciach z popegeerowskiej wioski, które muszą zmierzyć się z bezosobowym złem, które opanowało ruiny pobliskiego kombinatu, Marcin Szczygielski napisał na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren organizowany w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Jury uznało "Czarny Młyn" za najlepszą spośród wszystkich 580 nadesłanych książek, przyznając mu Grand Prix i statuetkę Pippi Langstrump, a także I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat.

Książka pt.: "Za niebieskimi drzwiami" jest książką fantasy. Wskazują na to fikcyjne postacie oraz wydarzenia. Powieść adresowana jest zarówno do młodzieży jak i do osób dorosłych. Oprawa graficzna jest bardzo interesująca. Przedstawia chłopca, który chodzi o kulach. Wokoło znajdują się niebieskie pnącza. Chłopca otaczają latające stworzenia z ptasimi dziobami. W tle znajduje się przerażający cień. Głównym bohaterem powieści jest dwunastoletni chłopiec o imieniu Łukasz, który uczestniczył w wypadku samochodowym. Jego mama, w wyniku ogromnych obrażeń, zapadła w śpiączkę. Łukasz w tym czasie przechodził kilkumiesięczną rehabilitację. Następnie trafił do "Wysokiego Klifu" czyli pensjonatu, który prowadziła jego ciotka. Chłopiec bardzo tęsknił za mamą. Nie dogadywał się zbyt dobrze z siostrą swojej mamy. Pewnego razu, chcąc zdenerwować ciotkę, pukał przez kilka minut w zamknięte drzwi. Kiedy je otworzył, ujrzał całkowicie odmienny świat: ,,Za niebieskimi drzwiami nie ma mrocznego korytarza pierwszego piętra pensjonatu "Wysoki Klif". W ogóle nie ma żadnego pomieszczenia. Za niebieskimi drzwiami jest łąka. A nawet nie tyle łąka, ile ogród. […] Błękitna łąka rozpościera się za progiem- tam gdzie powinna być podłoga i wytarty, czerwony chodnik. Przenoszę wzrok wyżej. Za łąką rosną drzewa i krzewy. Ich liście także mają srebrzystoturkusowy kolor.

Powieść porusza temat śpiączki oraz rozstanie rodziców. Chłopiec bardzo tęsknił za swoim ojcem. Książka przedstawia również ślepą wiarę w technologię. Język jest prosty, wprowadza gwarę młodzieżową. Występuje narracja pierwszoosobowa. Książka bardzo mi się spodobała. Cały czas trzymała w napięciu. Zawierała wiele momentów bardzo emocjonujących. Uważam że oprawa graficzna została bardzo dobrze wykonana.

więcej poczytacie na stronie http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4129077/za-niebieskimi-drzwiami

Bożena Wójcik-Wasilewska