W zeszły czwartek 21.10.2021 odbyła się zorganizowana przez Pana Jarosława Olejnika wycieczka dla chętnych z naszej szkoły na spektakl „Dulscy. Tragifarsa Koltunska” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Po lekcjach zebraliśmy się pod ratuszem, skąd wyruszyliśmy w kierunku Olsztyna. Po drodze wiał silny wiatr, co przedłużyło czas jazdy, lecz dzięki sprawnej jeździe pana kierowcy dotarliśmy bezpiecznie na miejsce. Przed 19-tą czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Oczy przykuwała dobrze wykonana dekoracja sceniczna, która sprawiła, że nie mogliśmy doczekać się rozpoczęcia sztuki. Po każdym akcie na kilka sekund następowała ciemność, co wprawiało nas w jeszcze większe zaciekawienie kolejną częścią. Gra aktorska była na wysokim poziomie, a wszystkie kreacje były znakomite.
 
Po świetnym przedstawieniu można było zagłosować na aktora, który naszym zdaniem powinien wygrać nagrodę publiczności, czyli jedno z ważniejszych wyróżnień teatralnych. Następnie zjedliśmy pyszny posiłek pod złotymi łukami i w śpiewnych nastrojach wyruszyliśmy w stronę domu. Dziękujemy naszym opiekunom Pani E. Dżus, Pani L. Grabias i Panu J. Olejnikowi za wspaniałą wycieczkę.
 
Poniżej można przeczytać opinię jednej z uczestniczek wycieczki jako zachętę do wyjazdów w przyszłości: „Wyjazd na spektakl "Moralność Pani Dulskiej" pozwolił nam spojrzeć na społeczeństwo z różnych perspektyw, mogliśmy wysnuć wnioski na podstawie losów bohaterów oraz skłonić się do refleksji odnośnie własnego postępowania i ludzi w naszym otoczeniu. Minimalistyczna, domowa scenografia idealnie komponowała się z wydarzeniami na scenie, a muzyka, gra świateł i warsztat pracy aktorów rozbawiły, poruszyły i zachwyciły nas wszystkich. Z chęcią będę uczestniczyć w kolejnych tego typu wyjazdach”. - Uczennica klasy 3CeG

28 września w Mrągowskim Centrum Kultury odbyła się inauguracja projektu "Przestrzenie Sztuki. Teatr Olsztyn". Na uroczystość została zaproszona nasza grupa teatralna „Rampa” wraz z opiekunem, Jarosławem Olejnikiem. Podczas uroczystości mieliśmy przyjemność zapoznać się z dotychczasową działalność projektową m.in. „Teatr w drodze”, „Teatr na Ekranie”, „Kluby Gońca Teatralnego”, „Mistrzowskie Warsztaty”, „Spotkania Studium Reportażu” i program edukacyjny „Odkrywamy Warmię i Mazury”. Po części oficjalnej mieliśmy przyjemność obejrzeć film niemy w reżyserii Fritza Langa z 1927 roku „Metropolis”. Film okraszony był muzyką na żywo w wykonaniu Elektroakustycznego Kolektywu Przestrzeni RUMIDŁO w składzie: Maria, Marcin i Dobrosława Rumińscy. Narracją zaś zajął się aktor olsztyńskiego teatru Cezary Ilczyna. Film zrobił na nas piorunujące wrażenie. Po seansie załapaliśmy się na bankiet 🙂 Dziękujemy Teatr Jaracza Olsztyn za zaproszenie!
 
W ramach „Mistrzowskich warsztatów” już pod koniec października naszą grupę teatralną odwiedzi aktorka teatru Jaracza Ewa Płuska-Szozda, która poprowadzi tygodniowe warsztaty, podczas których będziemy dopracowywać nasz nowy spektakl, którego premierę planujemy na 4 listopada. Już teraz serdecznie zapraszamy!
 

Wieczorem 26 czerwca 2021 roku, w olsztyńskim amfiteatrze rozbrzmiały dźwięki poezji śpiewanej. Na scenie podczas finału 47. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję" widzowie zobaczyli 13. finalistów, a po ogłoszeniu werdyktu wystąpiła gwiazda wieczoru — Mela Koteluk z zespołem Kwadrofonik, którzy wykonali utwory z albumu "Astronomia poety. Baczyński".

 Basia Raduszkiewicz, Anna Rybska, Piotr Banaszek i Piotr Szauer, którzy byli w jury, stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ niełatwo było wskazać zwycięzców. Na szczęście poza główną nagrodą, przyznano 4 wyróżnienia oraz 3 miejsca. Wśród osób wyróżnionych znalazła się nasza uczennica – Aleksandra Jeznach! Ola wykonała utwór „Nad ranem” (sł. Tadeusz Gajcy, muz. Paweł Stankiewicz), którym urzekła jury i zajęła 2 miejsce!

„Bardzo się cieszę, że miałam możliwość po raz trzeci zaprezentować się na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję" .Ten festiwal to już dla mnie pewnego rodzaju tradycja. Nie wyobrażam sobie lata bez muzyki na żywo i kojącej poezji. Wspaniale jest wracać do energii i ludzi, którzy chcą dzielić się swoją największą pasją z innymi.” – powiedziała Ola po koncercie.

Ola niestety w tym roku opuszcza mury naszej szkoły, tym bardziej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Był rok 1960. Kinomanom wydawało się, że w gatunku, jakim jest western nie można pokazać już nic więcej. I wtedy widzowie zobaczyli nowy film Johna Sturgesa - „Siedmiu wspaniałych”, opowiadający o siedmiu różnych, ale zjednoczonych we wspólnym celu bohaterów. I świat się zachwycił…
 
Jest rok 2021. Fanom dobrej piosenki wydawało się, że zakaz organizacji koncertów będzie trwał w nieskończoność. I wtedy entuzjaści muzyki na żywo przybyli na koncert zorganizowany przez Jarosława Olejnika - „U mnie jest blisko z serca do papieru”, w którym zaśpiewało osiem różnych, ale zjednoczonych we wspólnym celu młodych dziewczyn. I zgromadzona publiczność się zachwyciła…
Koncert odbył się w ostatni piątek na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku. Był podsumowaniem trwających od jakiegoś czasu warsztatów wokalnych piosenek Agnieszki Osieckiej, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw PROMETEUSZ. W warsztatach wzięło udział osiem wspaniałych dziewczyn z naszej szkoły: Paulina Kościelniak, Emilka Jankowska, Karolina Zagroba, Amelka Ponikowska, Patrycja Petrych, Magda Trapik, Ola Jeznach i Paulina Prokop.
 
Młode artystki przygotowywały się pod okiem autorki piosenek i wokalistki Joanny Kondrat, która kilka lat temu zwyciężyła w „Debiutach” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Aranżacje dla dziewczyn stworzył Kamil Barański - pianista, producent muzyczny, na stałe związany z zespołem Maryli Rodowicz. Każda z naszych dziewczyn przygotowała jedną piosenkę, którą wykonała z akompaniamentem na żywo Kamila Barańskiego. Usłyszeliśmy osiem różnych wykonań, od bardzo pogodnych do nostalgicznych. Dziewczyny udźwignęły presję i zaprezentowały się wspaniale. Wystarczy napisać, że licznie przybyła publiczność była zachwycona ich występem. Dopełnieniem wspaniałego muzycznego przedsięwzięcia był występ gościa specjalnego – Krzysztofa Antkowiaka, pianisty i wokalisty, dwukrotnego zdobywcy złotych płyt.
 
Jako szkoła jesteśmy dumni, że mamy taką młodzież. Dziewczyny, gratulujemy Wam i życzymy abyście dalej rozwijały swoje artystyczne pasje, a nas zachwycały swoim talentem. Dziękujemy za ten piękny wieczór i liczymy, że będą następne.
 
Na koniec dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji warsztatów i samego koncertu. Największe podziękowania kierujemy do Jarosława Olejnika, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia oraz instruktorom: Joannie Kondrat, Kamilowi Barańskiemu i Krzysztofowi Antkowiakowi. Dziękujemy za pomoc w organizacji: Kętrzyńskie Centrum Kultury, Muzeum Im. W. Kętrzyńskiego, Miasto Kętrzyn. Zawsze możemy na Was liczyć.
 
I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
foto: Justyna Drozd
 

Jedni mówią, że o sukcesie piosenki decyduje tekst. Inni – że melodia... Bezsprzecznie – kiedy obie te rzeczy mają właściwą jakość... Kiedy dobry tekst zyska dobrą oprawę i trafi w dłonie wrażliwego i uważnego interpretatora – powstaje wartość nie do zakwestionowania. Na skórze pojawiają się ciarki, a w głowie – dziesiątki pytań i inspiracji. Tak będzie tym razem.
 
Osiem utalentowanych młodych Wykonawczyń (naszych uczennic), w zaciszu Kętrzyńskiego Domu Kultury, pod czujnym okiem instruktorów, wbrew pandemicznej ospałości, pracowało w ostatnich tygodniach nad utworami Agnieszki Osieckiej. Aby odkryć ją (i je) na nowo. Odszukać nowe znaczenia. Z całą świadomością wielkości Osieckiej, wzbogacając Jej dobrze znane piosenki swoją wrażliwością i pokorą, uczyniły te utwory unikatowymi. Zamieniły dobrze znane dzieła na autorskie przekazy. Ofiarowały "ośpiewanym" tekstom coś, co w muzyce nazywa się często niuansem, prawdą, głębią.
 
18 czerwca na zamku usłyszymy ten efekt. Bądźcie z nami, to będzie piękny wieczór. Młodym Artystkom, które na tej stronie dzień po dniu będziemy Wam przedstawiać, towarzyszyć będą Joanna Kondrat (autorka i wokalistka, zwyciężczyni opolskich Debiutów i wielu nagród specjalnych), Krzysztof Antkowiak (pianista i wokalista, zdobywca platynowej i dwóch złotych płyt, wykonawca niezapomnianego utworu "Zakazany owoc"), Kamil Barański (pianista, aranżer, producent muzyczny, na stałe związany z zespołem Maryli Rodowicz).
 
Ale to o nich jest ten wieczór. Oni tego wieczoru tylko towarzyszą. Towarzyszyli tym zdolnym Dziewczynom w ramach organizowanych przez stowarzyszenie Prometeusz, warsztatach. Instruktorzy zdecydowali się oddać ukłon ogromnej pracy, talentom i głębi ośmiu wspaniałych Interpretatorek.
 
/wejściówki do odbioru w kasie kina/