Scenariusz stworzony został w momencie, gdy amerykańska fala morderstw w szkołach sięgnęła zenitu. O czym? Młody chłopak przychodzi do swojego liceum z karabinem. Rozwala znajomych. Rozwala nauczycieli. Zabija dziewczynę, którą kochał, chłopaka, któremu zazdrościł, dwoje nieznajomych i przyjaciółkę z dzieciństwa. Chciał zabić, nie chciał, by umarli.

Zapraszamy na premierę spektaklu w reżyserii Jarosława Olejnika, w wykonaniu grupy teatralnej RAMPA. Scenariusz - William Mastrosimone.

22 listopada 2019, aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, ul. Powstańców Warszawy 2, godz. 18:30.

WSTĘP WOLNY

Przegląd Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal w Mrągowie to zawsze dla RAMPY duże wydarzenie. Szczególnie, że w tym roku postanowiliśmy przedstawić nowy spektakl – Pif-Paf! Jesteś trup!, odgrywany w zupełnie nowym składzie. Dla wielu z nas, był to teatralny debiut, którego premierę będzie można obejrzeć 22 listopada o godzinie 18:30 w naszej szkole. Nie pierwszy raz nasze szkolne koło teatralne bierze udział w wyżej wymienionym przeglądzie. Już trzeci raz RAMPA zawitała na PTAKK, kolejny raz przedstawiając temat ambitny i trudny.

Dzień zaczęliśmy od wczesnej pobudki i szybkiej próby, po czym ruszyliśmy na podbój Mrągowa! W Centrum Kultury i Turystyki, swoje etiudy przedstawiło dziewięć zespołów z całego województwa: Olsztyna, Mrągowa, Kętrzyna, Lubawy, Węgorzewa i Gołdapii. Każdy z nich prezentował godny podziwu poziom.

Jury w składzie: Agnieszka Reimus, Marta Szymborska oraz Maciej Mydlak, nie wyróżniło niestety naszej grupy teatralnej żadną nagrodą, lecz czas spędzony na przygotowaniach, duma oraz chwile przeżyte we wspaniałym i zżytym gronie młodych aktorów z naszej szkoły były najlepszą nagrodą. Cichym, acz znaczącym wyróżnieniem były dla nas wskazówki jednej z jurorek, która pochwaliła naszą grupę za bardzo dobrą technikę, rozwiązania sceniczne oraz warsztat aktorski na bardzo wysokim poziomie. Choć z Mrągowa wyjechaliśmy z “pustymi rękami”, nasze serduszka przepełnione były dumą, a także wdzięcznością dla opiekuna i reżysera Rampy – pana Jarosława Olejnika, który uświadomił nam, że najbardziej istotną nagrodą jest uznanie publiczności oraz łzy, które wywołaliśmy wśród widzów. Najważniejszą na świecie rzeczą będzie dla nas fakt, że publiczność chce nas oglądać. I nic więcej się nie liczy. 

Podczas pracy nad spektaklem zżyliśmy się niesamowicie, a dzisiejszy przegląd był tego namacalnym dowodem. Występ na mrągowskiej scenie to piękne ukoronowanie ciężkiej pracy oraz rodzącej się między nowymi członkami współpracy.

Tylusia: Przegląd był niesamowicie ciekawym wydarzeniem, ciszę się, że mogę być częścią naszego spektaklu. Mimo nie zajęcia miejsca na podium i tak uważam, że wszyscy jesteśmy wygrani. Cudowne było poruszenie wśród widzów podczas naszego przedstawienia. Daliśmy z siebie 1000%.

Madzia: Jestem bardzo szczęśliwa, z tego jak nam poszło. Nie żałuję pracy i wysiłku włożonego w próby. Czas spędzony nad całym spektaklem był jednym z najlepszych, jaki spędziłam. Bawiłam się przy tym doskonale. Zapamiętam ten występ na długo.

Wiki: Atmosfera podczas przeglądu była super, wyniki jury już niekoniecznie. Nauczyło nas to natomiast, że nagroda nie jest najważniejsza, tylko to co przeżyliśmy, emocje przed występem i podczas występu. Było naprawdę niesamowicie!

Justysia: Dzisiejszy przegląd wywołał bardzo wiele emocji. To było wartościowe doświadczenie, z którego mogliśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość, oglądając pozostałych artystów. Mimo wszystko najbardziej się cieszę, że byliśmy tam razem całą ekipą RAMPY dobrze się bawiąc i robiąc to, co kochamy najbardziej - grając na scenie. Nasz spektakl został pozytywnie oceniony przez publiczność, a my wszyscy czuliśmy się dumni z naszej pracy. Szczególne podziękowania należą się niezastąpionemu Panu Olejnikowi - naszemu wspaniałemu Reżyserowi i Organizatorowi. Już nie mogę się doczekać kolejnych występów!

Kacper: Dzisiejszy przegląd był unikalnym doświadczeniem. Po raz pierwszy miałem szansę rywalizować z tak wieloma utalentowanymi grupami. W takich sytuacjach dostrzegam prawdziwą wartość współpracy i zgrania na scenie. To wspaniałe uczucie móc być częścią czegoś większego, działać razem, ramię w ramię, konkurując z innymi ludźmi podobnymi sobie. Żałuję, że jestem już maturzystą i była to ostatnia by szansa przeżyć coś takiego.

15 listopada 2019 r. uczennice naszej szkoły Magdalena Trapik, Amelia Ponikowska oraz Paulina Prokop miały okazję brać udział w XIII Festiwalu Piosenki Polskiej O Złotą Nutę Pisza. Wszyscy wokaliści wykazali się ogromnym talentem, przez co poziom konkursu był bardzo wysoki. Jedna z naszych wokalistek - Magdalena Trapik dostała się do finałowej trójki w kategorii 14-16 lat. Zdobyła III miejsce!
Pozostałe dziewczyny również pokazały się z bardzo dobrej strony

Do konkursu dziewczyny przygotował niezastąpiony Pan Jarosław Olejnik. Serdecznie gratulujemy występów!

Dnia 23 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wybrali się do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Po półtoragodzinnej podróży przewidziano czas na posiłek oraz zwiedzanie Starego Miasta. Piękna pogoda sprzyjała spacerom. Wieczorem grupa udała się na sztukę pod tajemniczym tytułem "Czuwanie" wystawianej na scenie kameralnej olsztyńskiego teatru. Chwilę po wejściu na salę dało się już zauważyć starannie przygotowaną scenografię.

W spektaklu grało tylko dwóch aktorów - Irena Telesz-Burczyk i Grzegorz Gromek, którzy dzięki ogromnemu talentowi wprawili wszystkich w osłupienie. Historia siostrzeńca odwiedzającego umierającą ciotkę to studium człowieka zmagającego się z samotnością. Przedstawiając historię wyobcowanych, nieszczęśliwych ludzi i mieszając tragizm z czarnym humorem, aktorzy nieustannie doprowadzali widownię do płaczu. Łzy wzruszenia mieszały się ze łzami rozbawienia. Poruszeni widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami. Na tym jednak się nie skończyło - Pan Grzegorz i Pani Irena pozostali na scenie, by porozmawiać z uczniami i nauczycielami I Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie. Odpowiadali na trudne pytania młodzieży w profesjonalny sposób, dzieląc się przeżyciami związanymi z wcielaniem się w przeróżne, nierzadko bardzo wymagające role. Była to lekcja dla młodej widowni oraz zaskoczenie dla aktorów, którzy byli pod wrażeniem dojrzałości uczniów naszej szkoły. Po pożegnaniu się z artystami nadszedł czas, by ruszyć w drogę powrotną. Rozmowy i refleksje na temat spektaklu trwały jeszcze bardzo długo...

Serdecznie podziękowania należą się Panu Jarosławowi Olejnikowi za organizację wycieczki i umożliwienie spotkania z aktorami oraz naszym szkolnym mecenasom sztuki - Pani Annie Wachnik, Pani Elżbiecie Niedźwiedzkiej-Dżus, Pani Dominice Skrzypczyńskiej oraz Pani Bożenie Wójcik Wasilewskiej.

Dziękujemy!

ps. Wielkie podziękowania dla Teatr Jaracza Olsztyn i p. Ireny Telesz-Burczyk, Grzegorza Gromka i MT

14 października 2019, mimo że był dniem wolnym od zajęć szkolnych, nasza grupa teatralna RAMPA już po raz trzeci miała zaszczyt gościć p. Marcina Tyrlika – aktora teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwsza z nich była dla nas niespodzianką przygotowaną przez naszego gościa oraz Pana Jarosława Olejnika. Mieliśmy okazję stworzyć wspólnie teledysk do piosenki „Sobie i Wam” tegorocznego Męskiego Grania. Nasz gość udzielił nam kilku rad związanych z pracą z kamerą, co dodało nam pewności siebie przy tworzeniu wspólnego dzieła. Każdy z nas miał konkretne zadanie i swoją rolę, a wspólnie komponowały się one w spójną całość. Pan Marcin nagrywał nas ujęciem mastershot, nieprzerwanym żadnym cięciem ani montażem, więc musieliśmy być bardzo skoncentrowani. Jednocześnie dobrze się przy tym bawiliśmy. Oglądając ostateczną wersję nie mogliśmy powstrzymać się od śmiechu. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy mieć możliwość nakręcenia takiego teledysku i bardzo za to panu Marcinowi i panu Jarkowi dziękujemy.

Po zakończeniu pierwszej części warsztatów przyszedł czas na krótką przerwę, podczas której w przyjaznej atmosferze tańczyliśmy i śpiewaliśmy na scenie nasze ulubione piosenki.

Drugą część spotkania poświęciliśmy na pracę nad spektaklem, który już niedługo planujemy zagrać przed publicznością. Pan Marcin udzielił nam kilka cennych rad dotyczących naszych postaci oraz ich emocji, dynamiki akcji, a także ruchu scenicznego, które na pewno wykorzystamy przygotowując się do występu. Nasz gość pokazał nam też przydatne ćwiczenia dykcyjne, które na początku wydawały się dość skomplikowane. Na zakończenie warsztatów, wykonując ostatnie zadanie mogliśmy przyjrzeć się naszym prawdziwym emocjom nie hamując krzyku oraz łez. Było to bardzo dynamiczne i potrzebne przeżycie, aby móc zrozumieć odczucia bohaterów spektaklu. Każdy z nas na pewno je zapamięta.

Jak zawsze prowadzący wykazał się bardzo profesjonalnym podejściem i pełnym zaangażowaniem, przez co nawet nie zorientowaliśmy się kiedy minęło 5 godzin. Wiele mogliśmy się tego dnia nauczyć. Jesteśmy wdzięczni za poświęcony nam czas i liczymy, że jeszcze kiedyś uda nam się z panem Marcinem spotkać.

Kacper: Dzisiejsze warsztaty były unikatowym doświadczeniem. Kręcenie teledysku było ciekawą zabawą, ale pan Marcin pokazał swój kunszt pod koniec spotkania. Te emocje… dawno nie byłem tak roztrzęsiony. Prawdziwy rollercoaster. Miazga. Nie sądziłem, że można wykrzesać z siebie coś takiego. Na długo to zapamiętam.

Karolina: Warsztaty bardzo mi się podobały. Fajnie, że mogliśmy stworzyć razem jedną całość, musieliśmy być bardzo skupieni, uważać na każdy najmniejszy błąd, a przy tym dobrze się bawić… dzięki temu powstało dzieło, które niedługo może ujrzy światło dzienne. Druga część warsztatów była bardzo emocjonalna i pozwoliła mi wydobyć z siebie te najgłębsze emocje, przez chwilę czułam jakby to wszystko, co działo się w mojej głowie było prawdziwe… Jestem bardzo zadowolona i liczę na więcej takich spotkań.

Julia: O mały włos nie przepłaciłam życiem, wskakując na Kubę w scenie finałowej teledysku, aczkolwiek bawiłam się świetnie! Część druga była o wiele bardziej dydaktyczna od pierwszej. Ostatnie ćwiczenie, polegające na emocjonalnym wcieleniu się w postaci z przedstawienia było niesamowite. Ukazała się w nim pełna gama emocji. Dowiodło ono też, że tylko zaangażowanie całej grupy pozwoli nam na stworzenie wyśmienitego spektaklu. 😊

Emilia: Pierwsza część warsztatów była niezbyt zaplanowana i nie byłam na 100% usatysfakcjonowana z wyników, natomiast druga była wypełniona zaangażowaniem ze strony osoby prowadzącej, wszystko przemyślane, na pewno każdy wyniósł z tych warsztatów coś niezwykłego i wyszedł z budynku szkoły z jakąś nową, nabytą wiedzą. Ćwiczenie na koniec mnie rozwaliło, wplecenie prawdziwych emocji na warsztaty było super. Świetne warsztaty!

Damian: Warsztaty bardzo mi się podobały. Ciekawym pomysłem okazał się teledysk, który wspólnymi siłami udało nam się nagrać. Bardziej jednak podobała mi się druga część warsztatów, a szczególnie ostatnie ćwiczenie. Ciężko było się po nim pozbierać 😊

Weronika: Dzisiejsze warsztaty były bombą energetyczną! Tym razem, wraz z panem Marcinem Tyrlikiem odeszliśmy od standardowej formy „warsztatowej” i skupiliśmy się na kręceniu mini – teledysku. Praca nad nim wymagała od nas wielkiego skupienia i zaangażowania, bo cały klip nakręcaliśmy w jednym ujęciu! Było to ciekawe doświadczenie i z pewnością pomogło trochę bardziej oswoić się z kamerą. Kolejna część skupiała się na przygotowaniu nas do przedstawienia „Pif Paf, jesteś trup!”, które zamierzamy wystawić. Pan Tyrlik pomógł nam wdrożyć się w emocje naszych postaci i dotrzeć do ich źródła. Zajęcia obfitowały również w taniec i śpiew, którymi zajmowaliśmy się między ćwiczeniem poszczególnych scen, więc także między sobą mogliśmy ćwiczyć swoją kreatywność i pewność na scenie. Warsztaty uważam za udane, myślę, że rady udzielone nam przez pana Marcina okażą się bardzo przydatne w trakcie przygotowań do spektaklu.

Bartek: Dzisiejsze warsztaty były świetne, kreatywne i bardzo pomocne.

Jakub: Podczas dzisiejszych warsztatów nie dość, że dobrze się bawiliśmy, to jeszcze bardzo nam pomogły w stworzeniu wizji granych przez nas postaci. Jeszcze raz dziękujemy, nie możemy się doczekać naszego następnego spotkania!