8 czerwca w Olsztynie odbyły się kwalifikacje do konkursu XLVI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”. Przesłuchania odbyły się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Jury w składzie: Barbara Raduszkiewicz, Piotr Banaszek i Bogusław Żmijewski wysłuchali 26 wykonawców wyłonionych z nadesłanych wcześniej przesłuchań. Poziom przesłuchań w tym roku był bardzo wysoki.

Do przesłuchań dostały się dwie Kętrzynianki (Aleksandra Jeznach i Paulina Prokop) oraz Reszelanka (Weronika Majcher). Dziewczyny, na co dzień uczą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. W Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Jako pierwsza swoje wokalne umiejętności zaprezentowała najmłodsza uczestniczka tych przesłuchań – Paulina Prokop (15 lat).

- „Biorąc udział w 46 przesłuchaniach do Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, czułam się niezmiernie zaszczycona. To wspaniałe, nowe doświadczenie i możliwość poznania i wysłuchania osób bardziej doświadczonych, wzorowania się na nich. Ciągle pożerał mnie stres związany z występem, ponieważ chciałam wypaść jak najlepiej. Mam nadzieję, że za rok również uda mi się uczestniczyć w przesłuchaniach i kto wiem, może uda się dostać do finałowego konkursu. Swój pierwszy raz na takich poważnych uważam za udany, chociaż wiem, że kilka rzeczy mogłam zrobić lepiej.” – tak swój występ opisuje Paulina.

Niestety zarówno Paulinie jak i Weronice nie udało się w tym roku dostać do konkursu finałowego, ale jak same dziewczyny podkreślają, pojechały tam zbierać doświadczenie.

- „Bardzo cieszę się, że miałam szansę wziąć udział w przesłuchaniach. Zaśpiewanie przed tak wymagającym jury i publicznością było dla mnie nie lada wyzwaniem, a najbardziej stresowałam się, gdy poprosili mnie o trzecią piosenkę. Mam nadzieję, że udało mi się dobrze zaprezentować, a mój występ zostanie zapamiętany. Jest to niezapomniane doświadczenia. Za rok spróbuję ponownie.” – Weronika wypadła bardzo dobrze.

Do konkursu finałowego dostała się Aleksandra Jeznach. Ola brawurowo wykonała swoje piosenki czyn oczarowała zarówno jurorów jak i zebraną publiczność.

- „Cieszę się, że miałam okazję po raz kolejny wziąć udział w przesłuchaniach, tym razem do 46 Nocy Zamkowych. Poziom był bardzo wysoki a zarówno jury jak i osoby zajmujące konkursem przyjęli nas bardzo miło.  To bardzo ważny konkurs, w którym ważne jest, aby poprzez śpiew ukazać siłę słów, przez co tworzy się magiczna atmosfera. Jestem szczęśliwa, że po raz kolejny mogę tego doświadczyć i spotkać się z osobami, z którymi miałam okazję poznać się i współpracować rok temu.  Nie mogę się już doczekać.” – Ola w zeszły roku również zakwalifikowała się do konkursu. Niestety nie udało się dostać do finałowej ósemki, ale liczymy, że w tym roku się uda. Już 24 czerwca Ola zaczyna w Olsztynie przygotowania do udziału w koncertach finałowych, które odbędą się w dniach 27-29 czerwca na dziedzińcu olsztyńskiego zamku.

Opiekun naszych wokalistek, Jarosław Olejnik, tak podsumował ich występ:

- „Jestem z dziewczyn bardzo dumny. Podjęły się bardzo trudnego zadania. Stanęły w szranki z doświadczonymi wokalistami z całej Polski i wypadły bardzo dobrze. Wiem ile kosztowało je to wysiłku i czasu. Paulina musiała zmierzyć się z łamańcem językowy „Karuzela z Madonnami”. Kto zna, ten wie jak dykcyjnie i wokalnie jest o wymagający utwór. Poradziła sobie z nim bardzo dobrze. Weronika musiała wcielić się w rolę „Sierotki” (do wiersza K. I. Gałczyńskiego), tak więc oprócz wokalu doszła jeszcze gra aktorska. Były to pierwsze przesłuchania dziewczyn. Myślę, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. A Oli serdecznie gratuluje. Wypadła rewelacyjnie. Ciężką praca i serce do śpiewania sprawiły, że po raz drugi trafiła do tego konkursu. Wierzę, że w tym roku zobaczymy Olę w sobotę (trzeci i finałowy konkurs) na scenie, czego jeż z całego serca życzę. Gratuluję dziewczyny!”

Naszym wspaniałym wokalistkom gratulujemy! Za Olę trzymamy kciuki i zapraszamy do Olsztyna na koncerty. Jeśli ktoś nie będzie miał okazji, to zapraszamy przed odbiorniki radiowe. Radio Olsztyn transmituje koncerty na żywo.