Rekrutacja 2017/2018

Szkolny blog

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym "Świat młodych dorosłych w twórczości Johna Greena". Jeszcze się można zgłosić do biblioteki szkolnej.

Do przeczytania książki J. Greena "Papierowe miasta" zachęca Was Zosia Kulmaczewska z 3c Gim

Często, wybierając książkę, kieruję się przede wszystkim treścią umieszczoną z tyłu okładki. Ważny jest również autor, więc gdy zobaczyłam w bibliotece kolejną powieść Johna Green'a, nie mogłam oprzeć się pokusie przeczytania jej. Amerykański powieściopisarz zasłynął jako autor bestsellerowej powieści ,,Gwiazd naszych wina'', która znalazła się na szczycie listy ,,New Jork Times'a''. Czterdziestolatek pisze książki skierowane do młodzieży, jak i do dorosłych. Idealnie odwzorowuje ich problemy, takie jak pierwsza miłość, bunt przeciw otaczającemu światu czy kłótnie z rodzicami. Wspaniale kreuje postacie, szczególnie żeńskie. Mimo, że ,,Papierowe miasta'' nie wyciskają łez, jak jego poprzednie lektury, to zmuszają do zastanowienia się nad samym sobą i swoją przyszłością. Dodatkowo, pierwszoosobowa narracja pomaga w bliższym poznaniu głównego bohatera i wręcz odczuwaniu jego emocji.

 

Bardzo proszę wszystkich uczniów 3 klas gimnazjalnych (A, B, C)

Przypomnijcie sobie lekturę „Kamienie na szaniec”.

Niebawem czeka Was niespodzianka związana właśnie ze znajomością tej książki :)

Bożena Wójcik-Wasilewska

"Pies. Poradnik opiekuna" G.Meadows i E.Flint

Kolejna recenzja książki, tym razem dla miłośników psów. :).  Praktyczny, nowoczesny i bogato ilustrowany „ Pies. Poradnik opiekuna” porusza podstawowe tematy związane z hodowlą psów , w tym: udomowienie i kształtowanie się różnych ras, wprowadzenie psa do domu, żywienie czworonoga oraz opieka nad starszym osobnikiem. Opatrzony kolorowymi zdjęciami rozdział o rasach prezentuje 24 najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii rasy psów, omawia ich pochodzenie, wygląd oraz cechy charakterologiczne. Poradnik zawiera również ilustrowany opis podstawowego szkolenia. Ponadto pomaga w zrozumieniu i rozwiązywaniu problemów dotyczących zachowania zwierząt oraz zawiera wskazówki dotyczące kwestii zdrowotnych, rozpoznawania objawów chorobowych i udzielania pierwszej pomocy. Książka może stanowić doskonałe wprowadzenie dla początkujących posiadaczy psów, jak również być źródłem informacji dla doświadczonych miłośników tych wspaniałych zwierząt.

Informacja pochodzi ze strony: http://www.taniaksiazka.pl

Bożena Wójcik-Wasilewska

Warto nauczyć się mądrze korzystać z sieci internetowej…a oto kilka podstawowych zasad.

 • Sięgaj do źródła. Nie chwytaj się pierwszego hasła, które pojawiło się w wyszukiwarce. W sieci jest mnóstwo wartościowych stron, profili naukowców, pisarzy i badaczy, z których możesz dowiedzieć się znacznie więcej niż z popularnych net-bryków.
 • Selektywnie wybieraj informacje. Naucz się odróżniać fakt od komentarza. Jeśli temat naprawdę Cię interesuje, zajrzyj do różnych źródeł i porównaj, które elementy się powtarzają. To również świetny sposób na naukę.
 • Jeśli samodzielnie zamieszczasz tekst w sieci, podaj jego autora lub źródło oraz datę. Ty również tego oczekuj od innych, przecież nie chciałbyś przedstawić w swoim referacie wyników badań znalezionych w sieci, które już od kilku lat są np. nieaktualne.
 • Doceniaj wiedzę autorytetów. Oczywiście, w dobie kultu serwisów społecznościowych i dominacji wolności indywidualnej użytkownika może być to trudne, ale przyjmijmy, że korzysta się z nich jedynie do celów prywatnych. Jeśli rzeczywiście chcesz dowiedzieć się więcej na dany temat, szukaj jak najbardziej wiarygodnego źródła. Dopiero wtedy włącz się w dyskusję ze znajomymi.
 • Sprawdzaj kilka środków przekazu. Schemat przekazu informacji jest dziś bardzo rozbudowany. Zazwyczaj informacja najszybciej transportuje się przez social media, później jest radio i telewizja. W następnej kolejności gazety codzienne, a po dłuższej przerwie tygodniki. Warto zaglądać do różnych przekaźników i samodzielnie konstruować swoje opinie.

Źródło: Marciniak Kinga: Wielki boom informacyjny „Cogito” nr 4 2012, s.14-15.

Bożena Wójcik-Wasilewska

 

Wśród książek zakupionych z NPRCz  znalazły się też poradniki o zwierzakach.

Tym razem zachęcam Was do zapoznania się z ksiażką G.Meadowsa i E.Flint z serii Poradnik Opiekuna „KOT”.

W książce znajdziesz szczegółowo opisane następujące zagadnienia:

 • Spojrzenie okiem eksperta na koty i ich świat
 • Jak dbać o kota w każdym momencie jego życia
 • Oparte na najnowszych badaniach, praktyczne porady dotyczące trudnych kocich zachowań
 • Rozpoznawanie chorób i ich leczenie
 • Podstawowe wiadomości o żywieniu kota
 • Dobre strony posiadania kota
 • Przegląd ras

 

Dzięki tej książce łatwiej wybierzesz odpowiedniego kota, wprowadzisz go do domu i we właściwy sposób zaopiekujesz się nim. W rozdziale o żywieniu można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące optymalnej kociej diety, jak karmić kota w zależności od jego wieku, rasy bądź stanu zdrowia. Zawarte w książce tabele pozwalają szybko się zorientować, jakie są objawy oraz przyczyny poszczególnych chorób dotykających koty, a także jak im przeciwdziałać i jak postępować w nagłych wypadkach. W poradniku znajdziesz również rozdział mówiący o niepożądanych zachowaniach zwierząt i sposobach ich modyfikowania. Autorzy przekonują, że porozumienie z kotami jest możliwe - pomimo ich rzekomej wyjątkowej powściągliwości. Czworonogi te potrafią polubić i docenić towarzystwo człowieka, aczkolwiek - o czym trzeba pamiętać - na własnych warunkach.

Informacje pochodzą ze strony wydawnictwa RM http://www.rm.com.pl

Oprac. Bożena Wójcik-Wasilewska