Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2020/2021

REKRUTACJA 2020/2021


SAMOKSZTAŁCENIE

 

 

15 kwietnia w światowy dzień trzeźwości, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje aby przynajmniej na ten jeden dzień zrezygnować z tradycyjnej lampki wina, małego piwka czy większej popijawy. Dlaczego to takie istotne? Otóż dlatego, że alkoholizm jest jedną z popularniejszych chorób, jaka trawi ludzi od wieków, a także głównym źródłem patologii społecznych, przemocy i przestępstw.

W polskiej kulturze i obyczajowości alkohol ma swoje stałe miejsce, no bo przecież trudno wyobrazić sobie wieczór kawalerski, wesele czy też imprezę bez alkoholu, chociaż zdarzają się takie. Polacy słyną na całą Europę ze swoich mocnych głów i rekordu promili we krwi. W Polsce ponad milion osób uzależnionych jest od alkoholu. Spora grupa ludzi nie przyznaje się głośno do swojego problemu, albo go jeszcze nie zauważa. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, ale wcale nie oznacza to, że nie da się z nią żyć. Wsparciem służą terapeuci, psychiatrzy a także spotkania grup AA, które  pomagają przetrwać najtrudniejsze chwile.

15 kwietnia spróbujmy być trzeźwi, dla samych siebie, zmierzmy się ze swoim piciem i sprawdźmy czy potrafimy jeszcze odmówić sobie alkoholu. 15 kwietnia powiedzmy NIE dla alkoholu. Tym bardziej, że dzieci nie mają prawa nabywać ani spożywać napojów alkoholowych w naszym kraju!

Paulina Sękielewska