Szybki dostęp

 

 

Idąc ulicami Olsztyna i wysłuchując ciekawostek na temat mijanych obiektów, dotarliśmy do zamku. Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika - administratora zamku w latach 1516-1521 i wybitnego astronoma, p. Jarosław Gresik przybliżył nam historię zamku. Zamek Kapituły Warmińskiej pochodzi z XIV wieku i dumnie wznosi się na cyplu na wschodnim wybrzeżu Łyny. Już na dziedzińcu zamkowym, a później także przy makiecie Olsztyna wysłuchaliśmy barwnych opowieści na temat burzliwej historii zamku i miasta. Następnie skierowaliśmy swe kroki do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba. Pan Gresik znów nas nie zawiódł i swoim opowiadaniem zaciekawił całą naszą grupę. Mieliśmy napięty grafik, dlatego też szybkim krokiem udaliśmy się przez Park Centralny do obserwatorium.

Tam mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesny teleskop, a także dawne przyrządy astronomiczne. Dowiedzieliśmy się, czym jest promieniowanie kosmiczne i pomimo, że pochodzi z kosmosu, nie jest już ono dla nas odległym tematem. Zdobyliśmy wszechstronną wiedzę na temat meteorytów, potrafimy je rozpoznać, gdyby kiedyś ktoś z nas odnalazł ''kamień z nieba'', będzie wiedział dokąd się udać. Z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta i zobaczyć kolejną jasną gwiazdę na turystycznej mapie Olsztyna. W planetarium wzięliśmy udział w pokazie najnowszego filmu ''Nasz wszechświat''. W czasie kosmicznej podróży widzieliśmy, jak rodzą się i umierają gwiazdy, poznaliśmy planety Układu Słonecznego, a później udaliśmy się dalej, poza krańce Drogi Mlecznej, w bezkresne przestrzenie, obce galaktyki. Wszystkiemu towarzyszyła piękna muzyka. Syci wrażeń, lecz wciąż głodni nie tylko wiedzy ruszyliśmy na podbój olsztyńskiej gastronomii.

Nieco zmęczeni i bardzo głodni udaliśmy się na posiłek do ,,Dumki’’ – sympatycznej i bardzo klimatycznej restauracji ukraińskiej znajdującej się na ulicy Limanowskiego w Olsztynie. Przywitani zostaliśmy talerzem rozgrzewającej i aromatycznej zupy. Bardzo zaskoczył nas wystrój wnętrza, w szczególności ciężko było oderwać wzrok od pięknego koguta namalowanego na ścianie. Drugie danie równie szybko znalazło się na naszych stołach zaspokajając głód. Przemiła obsługa zadbała o to by wegetarianie nie wyszli z pustym ,,brzuszkiem’’. Czas posiłku upłyną nam we wspaniałej atmosferze.

Barbara Danowska, Weronika Hause, Agata Urbaniak, Marta Wiczyńska, klasa III A GIM