źródło: http://www.teatr.olsztyn.pl/

 

Dnia 6 października 2017 roku cztery klasy licealne Ic, IIIa, IIIcd oraz IIId udały się na wycieczkę dydaktyczną do Olsztyna. W programie wycieczki znalazł się spektakl w Teatrze im. Stefana Jaracza pt. „Zbrodnia i kara” oraz film w kinie „Awangarda” pt. „La vita e bella”, czyli „Życie jest piękne”.

Pierwszym punktem wycieczki było przedstawienie w Teatrze S. Jaracza pt. „Zbrodnia i kara” oparta na powieści Fiodora Dostojewskiego wydanej w 1866 roku. Opowiada historię Rodiona Romanowicza Raskolnikowa, 23-letniego studenta, który jest utrzymywany przez matkę i siostrę. Dzieło przedstawia jego drogę do morderstwa oraz wewnętrzne zmagania po dokonanej zbrodni. W roli Rodiona wystąpił Dawid Dzierkowski. Oprócz niego na scenie zobaczyliśmy Grzegorza Jurkiewicza w roli Arkadiusza Smidrygajłowa, Macieja Mydlaka jako Porfirego Piotrowicza oraz Artura Steranko wcielającego się w rolę Siemona Zacharycza Marmieładowa. Przedstawienie tradycyjnie składało się z dwóch aktów: pierwszy przedstawiał wydarzenia sprzed morderstwa, drugi- po. Gra aktorska była na wysokim poziomie. W przedstawieniu brała udział również publiczność - „Sonią” były wszystkie kobiety z widowni.

Kolejnym punktem, wycieczki była projekcja filmu „Życie jest piękne” w kinie „Awangarda”. Film przedstawia historię Guido Orefice, pół-Żyda, który przybywa do dużego miasta. Tam zakochuje się i zakłada rodzinę. Niestety, wybucha wojna i Guido wraz z żoną Dorą, wujkiem Eliseo oraz synkiem Jozue trafiają do obozu koncentracyjnego. Rodzina zostaje rozdzielona – wujek trafia do komory gazowej, Dora do obozu dla kobiet, a Guido z synem do obozu dla mężczyzn. Podczas pobytu w obozie ojciec próbuje przekonać syna, że biorą udział w grze, w której główną nagrodą jest czołg. Film jest bardzo wzruszający. Poruszy nawet najtwardsze serca. W rolę Guidiego wcielił się znany włoski aktor – Roberto Benigni, który był również reżyserem filmu. Dzięki niemu smutna historia nabrała wesołego charakteru. Spektakl i film wywołały wiele emocji praz podzielonych opinii.

Część z nas wzięła również udział w zabawie rozgrywającej się w lokalnym Escape Roomie. Uczniowie w cztero lub pięcioosobowych grupach zostali zamknięci w pokojach. Mieli dokładnie godzinę na rozwiązanie zagadek i wydostanie się z pomieszczenia. Atrakcje były zarówno pouczające, jak i umożliwiające atrakcyjne spędzenie czasu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież