Z życia szkoły

W ostatnich tygodniach uczniowie klas 2b, 2c, 2d, 3a, 3b oraz 3c gimnazjum, pod opieką Pani Małgorzaty Fiedorowicz tworzyli na plastycznych  zajęciach artystycznych świąteczne anioły. Figurki zostały wykonane z zapomnianych i niepotrzebnych lalek oraz różnych materiałów nadających się do ponownego użycia. Pomysł był inspirowany chęcią stworzenia ozdób bożonarodzeniowych oraz propagowaniem idei recyklingu, która wspiera ochronę środowiska naturalnego.

Do wykonania aniołów wykorzystano m.in. druty, gwoździe, folię aluminiową, gazy, tekturę, firanki, sznurek, farbę w sprayu, plastik oraz pióra. Podczas pracy nad figurkami można było wykazać się kreatywnością, a także umiejętnością współpracy. Efekty twórczości gimnazjalistów, widoczne na zdjęciach, będzie można podziwiać na szkolnej wystawie ozdób świątecznych, na którą serdecznie zapraszamy.

Justyna Bieniek 2 c gim

W piątek, dnia 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy 3cd przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą historii Polski, którą uświetnił występ szkolnego chóru prowadzonego przez Pana Tomasza Kolendę. Było wzruszająco i patetycznie. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy.

20.11 w naszej szkolnej Galerii swoją inaugurację miała wystawa „Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?”. W otwarciu wystawy wzięła udział klasa 1ae liceum. Wystawa będzie gościć u nas przez dwa tygodnie i kolejne klasy, na godzinach wychowawczych będą mogły ją obejrzeć i posłuchać wykładu p.Tadeusza Korowaja naszego kętrzyńskiego historyka.

Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?, to podróż w głąb historii dawnego Kętrzyna, w którym mocno zaakcentowali swoją obecność mieszkańcy pochodzenia żydowskiego. Poznajemy żydowskich kupców, rajców miejskich, ich zwyczaje, muzykę, życie codzienne. Pójdziemy śladami zabytków, które istnieją po dzień dzisiejszy. Poznamy tragiczną historię Nocy Kryształowej, która zmusiła tych ludzi do opuszczenia swoich majątków i domów. To żywa lekcja historii o tych, którzy zapisali się na kartach dawnego Kętrzyna jako społeczność rozwijająca gospodarkę, handel oraz kulturę naszego miasta”, takie informacje wyczytamy z folderu przygotowanego przez organizatora wystawy-Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan”.

Wystawa rozpoczęła też Tydzień Edukacji Globalnej, której koordynatorem w naszej szkole jest p. Monika Darmofał-Karanowska.

Bożena Wójcik-Wasilewska

foto: Ula Kamińska

Od kilku lat tradycją naszej szkoły jest organizacja każdej jesieni  Nocy Edukacyjnej. W czasie  jednej listopadowej nocy mury Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego wypełniają się młodzieżą, która wspólnie spędzając czas udowadnia, że szkołę da się lubić również nocą. Podobnie stało się w tym roku. Z inicjatywy opiekunów samorządu uczniowskiego ponad sześćdziesięciu uczniów uczestniczyło w tegorocznej Nocy. Młodzież na auli oglądała projekcje filmowe, grała w gry planszowe i scrabble oraz w gry zespołowe na sali sportowej. Chętni mogli również uczestniczyć w zajęciach przedmiotowych np. matematyki. Wspólna zabawa trwała całą noc i dopiero o świcie nasze szkoła opustoszała. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim pedagogom, którzy zorganizowali i czuwali nad nocnym przedsięwzięciem. Dziękujemy paniom Sylwii Grocheckiej, Ludmile Grabias, Patrycji Ożarowskiej oraz panom Jarosławowi Gresikowi, Tomaszowi Kolendzie, Dariuszowi Cudzile, Andrzejowi Lewandowskiemu, Robertowi Puczelowi i Sylwestrowi Gaciochowi. Do zobaczenia za rok.

samorząd uczniowski

W pierwszej połowie listopada uczniowie klas 2d G, 1 ae LO, 1 d1 LO i  2 ab LO obejrzeli w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie wystawę "Biblia w sztuce" przygotowaną przez Mazurską Fundację Sztuki ART PROGRESS. Ekspozycja licząca około 100 drzeworytów, litografii i serigrafii tematyką  nawiązywała do Starego i Nowego Testamentu.  Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn, Gottfried Engelmann, Gustav Doré, Marc Chagall, Salvador Dali, Otto Dix, Oscar Kokoschka oraz Andrzej Strumiłło -  to wybitni artyści , których prace znalazły się na wystawie. Różnorodność dzieł i odmienne spojrzenie twórców stały się dla nas atrakcyjną ilustracją treści omawianych w szkole na lekcjach języka polskiego, wiedzy o kulturze i religii.

Uczniowie LO