2 Ogólnopolski Przegląd Piosenki Artystycznej

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie w Polsce ma wynosić ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Wojska Obrony Terytorialnej w woj. warmińsko-mazurskim liczą już ponad 2000 żołnierzy i wciąż powiększają szeregi. W miniony wtorek w naszej szkole gościli przedstawiciele giżyckiego batalionu WOT, którzy przedstawili tegorocznym maturzystom zasady rekrutacji, organizacji i działania nowej formacji. Kandydaci do WOT na początek poddawani są dwutygodniowemu szkoleniu z zakresu taktyki, strzelectwa, terenoznawstwa, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Ci, którzy zdecydują się na wstąpienie do WOT mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, a w przyszłości na zawodową służbę w wojsku. Może warto się zastanowić…

szkolny doradca zawodowy

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości, to wyjątkowe święto w naszym kalendarzu. Każdego roku, w rocznicę przejęcia w 1918 roku władzy wojskowej przez Józefa Piłsudskiego nad zalążkami tworzącego się wojska polskiego, oddajemy hołd tym, którzy przez 123 lata dążyli do wskrzeszenia Polski. Tradycją naszej szkoły jest organizowanie uroczystych apeli poświęconych Świętu Niepodległości. Również w 101 rocznicę odrodzenia naszego państwa zebraliśmy się, by wspólnie pochylić się w zadumie nad bohaterstwem naszych przodków walczących o odzyskanie wolności. W trakcie apelu przypomnieliśmy historię walk o niepodległość oraz wybitnych Polaków, którzy o nią zabiegali. Nasza utalentowana młodzież zaprezentowała wiersze oraz pieśni o tematyce patriotycznej. Tego dnia szczególnie głośno w naszej auli wybrzmiały słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy...”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali nasze dzisiejsze spotkanie: prowadzącym - Wiktorii Sokołowskiej i Klaudii Sulej, recytującym wiersze i śpiewającym pieśni- Paulinie Prokop, Dianie Czepułkowskiej, Karolinie Źyźniewskiej, Magdzie Trapik, Karolinie Zagrobie, Sandrze Stadnik, Julii Kędzi, Natalii Machnacz, oraz odpowiedzialnym za dekorację - Patrycji Barnie, Julii Kiziewicz i Darii Pawliszko.

Na koniec dziękujemy panu Jarosławowi Olejnikowi za pomoc w przygotowaniu apelu.

organizatorzy

Dnia 7 listopada klasy 2c i 2d1 uczestniczyły w spotkaniu z prawnuczką Wojciecha Kętrzyńskiego Panią Katarzyną Kętrzyńską. Szybko zostaliśmy wciągnięci w wir interesujących wydarzeń historycznych. Mieliśmy okazję usłyszeć m.in. o losach Stanisława Kętrzyńskiego (syna naszego patrona, a dziadka Pani Katarzyny) w obozie koncentracyjnym oraz o życiu wnuków Kętrzyńskiego w pierwszym dziesięcioleciu PRL-u. Z dużym zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o walce Pani Katarzyny o prawdziwe nazwisko.  Mogliśmy dostrzec analogię do znanej nam historii uzyskania nazwiska przez Wojciecha Kętrzyńskiego. Na koniec zdobyliśmy cenną wiedzę o tym, że to właśnie w młodzieży jest siła działania i to od nas zależy, jak ją wykorzystamy. Uczniowie podziękowali Pani Katarzynie entuzjastycznymi brawami. Jesteśmy wdzięczni za odwiedzenie murów naszej szkoły i niecodzienną lekcję historii.  Podziękowania składamy również organizatorom spotkania, którzy przyczynili się do poszerzenia naszej wiedzy.

Wiktor Szukis

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie odwiedzili naszą placówkę, by poznać jej specyfikę i zakres kształcenia oraz ofertę pozalekcyjną szkoły, która sprzyja rozwijaniu kompetencji kluczowych, pasji i zainteresowań. Nasi goście obejrzeli i wysłuchali prezentacji o naszym liceum, zagrali w quizz internetowy z nagrodami “Szukamy Omnibusa”, obejrzeli pokaz tańca przygotowany przez naszych licealistów oraz rozwiązali test preferencji zawodowych. Przy okazji zwiedzili szkołę.

Dziękujemy pani Agnieszce Jastrzębskiej, pani Alicji Białej i panu Dariuszowi Cudzile za pomoc w organizacji spotkania.

zdspsz

Z wielką przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy wyniki testu TOEIC® LISTENING AND READING, który nasi uczniowie pisali na początku października. Średni wynik, jaki uzyskali  maturzyści (test pisało 48 osób), to B1 w skali CEFR. Szczególnie gratulujemy Emilii Tomczak (100%), Kacprowi Jurczykowi i Damianowi Sucheckiemu, którzy uzyskali certyfikat poziomu C1. Certyfikat poziomu B2 (wynik najczęściej wymagany przez pracodawców) otrzymało 9 osób, poziomu B1 – 12 osób, poziomu A2 – 24 osoby. Gratulacje wszystkim uczniom złożyła pani dyrektor Oliwia Piotrowicz na uroczystym wręczeniu zaświadczeń, które odbyło się w auli naszej szkoły dnia 30 października.

Przypominamy, że TOEIC® Listening and Reading to obecnie najczęściej zdawany test z języka angielskiego w środowisku pracy, który został stworzony na życzenie firm i pracodawców. Odpowiada na potrzeby rynku pracy w zakresie weryfikacji i certyfikacji zaawansowania z języka angielskiego.

Maturzystom gratulujemy, a pozostałych uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się za rok.

Dziękujemy Oliwii Tylutkiej z klasy 1dL za fotki :)