Rekrutacja 2017/2018

Z życia szkoły

11 maja bieżącego roku w Kętrzynie odbył się VI Marsz Godności ,,Bądźmy razem”, którego organizatorem było Mazurskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej w Kętrzynie. Celem obchodów był sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. To dzień manifestowania tolerancji i równouprawnienia. Po przemarszu ulicami miasta wszyscy uczestnicy udali się do Kętrzyńskiego Centrum Kultury w Kętrzynie, gdzie odbyła się oficjalna gala. Były tam również uczennice naszej szkoły: Aleksandra Jeznach, Sandra Stadnik i Patrycja Petrych, które pięknym śpiewem i grą na gitarze (P. Petrych) sprawiły wiele radości uczestnikom, opiekunom i organizatorom tej uroczystości.

W dniu 12.05.2017 na lekcji języka polskiego kolejna klasa podjęła wyzwanie napisania recenzji swojej ulubionej książki. Uczniowie 2a gimnazjum napisali bardzo udane recenzje, tak podsumowała pracę swoich uczniów pani Elżbieta Niedźwiecka-Dżus. Świadczą o tym oceny celujące i bardzo dobre, które otrzymali uczniowie za swoje prace. Po wysłuchaniu omówienia poszczególnych recenzji i wprowadzeniu do dzisiejszej lekcji, rozpoczęły się prezentacje uczniów. Na „pierwszy ogień” poszła Ola Jeznach, która zachęcała koleżanki i  kolegów do przeczytania „Złodziejki książek” Markusa Zusaka. Recenzje uczniów po przesłaniu na e-maila biblioteki szkolnej znajdą się naszej stronie szkoły oraz facebooku. Uczniowie klasy 2a mają przygotowane dla Was prawdziwe hity.

Bożena Wójcik-Wasilewska

Wydawać by się mogło, że spektakl o Krzyżakach będzie denny i nieciekawy, że widzowie wyjdą z teatru znudzeni oraz zaspani. Nic bardziej mylnego. Przedstawienie "Jazda na Zamek", które obejrzeliśmy siedemnastego maja zawierało w sobie wszystko, czego wymagająca publiczność oczekiwała. Trafione żarty, nawiązania do współczesności i satyryczne podejście do tematu sprawiło, że spektakl wciągnął nas do swojego świata, gdzie pozostaliśmy przez kolejne dwie godziny.

Obserwowaliśmy losy mieszkańców Warmii ściganych przez zakon, podziwialiśmy wstawionego Kopernika, który za pomocą nalewek oraz "magii" nauki powoli przygotowywał się do obalenia teorii heliocentrycznej. Nie zabrakło też wzruszających wyznań niewielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego oraz wspaniałego szczęśliwego zakończenia, urozmaiconego komentarzami uczonego. Wybuchy śmiechu i niekończące się brawa dobitnie sugerowały, że spektakl jak najbardziej przypadł widowni do gustu. Przedstawienie zasługuje na ponowne obejrzenie, a aktorzy na wyrazy podziwu.

Nie można zapomnieć o reżyserze, który "odwalił" kawał dobrej roboty. Gratulujemy. Najciekawsze jednak aktorzy zostawili na koniec, bo... Kopernik w gruncie rzeczy był kobietą.

foto: http://www.teatr.olsztyn.pl/

Grupa artystyczna (plastyczna) z klasy IIb gimnazjum pod nadzorem Pani M. Fiedorowicz wykonywała w kwietniu wianki wielkanocne. Zostały one zrobione z patyków brzozy i wierzby, wysuszonego mchu i różnych ozdób, np. wstążek, plastikowych jajek, ptaków lub królików. Prace uczniów zostały docenione i widniały w różnych miejscach Kętrzyna.

W bieżącym roku szkolnym  I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego kończy 70 uczniów. Najwyższą średnią uzyskała  klasa 3bL (4,59), za nią plasuje się klasa 3dL (4,33). Zaszczytne trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje klasa 3acL (4,18). Z tego wynika, że klasy maturalne kończą szkołę na poziomie dobrym. Wysokimi wynikami w nauce może pochwalić się 26 uczniów, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem. Najwyższą średnią wśród maturzystów mają Alicja Suszczyńska i Szymon Janowicz z klasy 3acL (5,72) oraz Urszula Ożańska z klasy 3dL (5,71). W tej szkolnej czołówce towarzyszą im:

5,50 – Maciej Bieńkowski (3bL)

5,39 – Kornelia Stolarczyk (3bL), Gabriela Kulesza (3dL)

5,35 – Olga Łuniewska (3bL)

5,33 – Adrianna Hornicka, Kalina Soliwoda (3bL), Sylwia Socha, Karolina Stępczyk (3dL), Paweł Bartko (3acL)

5,22 – Karol Naumiuk (3bL)

5,11 – Adrian Wardak (3bL)

5,06 – Alicja Wankiewicz, Karol Dziemiela (3dL)

5,05 – Julia Dzirba (3acL)

5,00 – Alicja Siwicka, Aleksandra Zygowska (3dL), Agnieszka Kościuk (3bL)

4,89 – Ewa Rakowska (3acL)

4,86 – Aleksandra Paluch (3acL)

4,83 – Zuzanna Muszałowska (3acL), Aleksandra Chojecka (3bL)

4,78 – Katarzyna Draganik, Marcin Kulas (3dL)

Są wśród tegorocznych absolwentów naszej szkoły również finaliści olimpiad oraz zwycięzcy konkursów i zawodów sportowych. Są uczniowie zaangażowani w działalność społeczną i prawdziwi pasjonaci. Finalistką etapu centralnego XXVIII Olimpiady Filozoficznej  została Alicja Suszczyńska. Olga Łuniewska reprezentowała szkołę w XLI Olimpiadzie Geograficznej i zajęła 17 miejsce na etapie wojewódzkim. Ewa Rakowska była uczestnikiem finału etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. W  I Powiatowym Konkursie Ortograficznym o „Złote Pióro Starosty” Olga uzyskała III miejsce. W Warmińsko – Mazurskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym  w eliminacjach powiatowych Janowicz Szymon i Buczyński Konrad zajęli  II miejsce. W II Powiatowym Konkursie Ortograficznym o „Złote Pióro Starosty” Maciej Bieńkowski uzyskał III miejsce. W III Festiwalu Piosenki Patriotycznej pod patronatem Starosty Kętrzyńskiego naszą szkołę reprezentowali: Karolina Łojko (wokal) i Szymon Janowicz (instrumenty klawiszowe) zdobywając dla nas II miejsce. W III Powiatowym Konkursie Ortograficznym o „Złote Pióro Starosty” I miejsce zajęła Sylwia Socha. W  konkursie organizowanym przez Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie naszą szkołę w kategorii recytacja reprezentowała Pamela Jachimowska. Pasjonaci biegania: Jakub Gałęzowski, Jakub Budziński, Przemysław Łysowski reprezentowali szkołę w biegu na orientację „Pamięci Żołnierzy AK” (II miejsce). W  biegach z Philipsem oraz w IV Szczycieńskim Biegu w Niepodległości startował Przemysław Łysowski. Uczniowie: Pamela Joachimowska, Alicja Krzywicka, Aleksandra Paluch, Ewa Rakowska, Julia Dzirba i Kryspin Kaczmarek współtworzyli Szkolną Grupę Amnesty International i współorganizowali wielką akcję 24-godzinnego Maratonu Pisania Listów.

Wszystkim nauczycielom wspierającym uczniów w drodze do sukcesu (p. Małgorzacie Niedźwieckiej, p. Beacie Donasewicz, p. Elżbiecie Niedźwieckiej – Dżus, p. Małgorzacie Fiedorowicz, p. Monice Darmofał – Karanowskiej, p. Robertowi Puczelowi, p. Tomaszowi Kolendzie, p. Andrzejowi Lewandowskiemu) należą się tu wielkie podziękowania.

Bardzo pracowite były to lata  dla naszych maturzystów. Jesteśmy pewni dalszych sukcesów naszych absolwentów i z całego serca życzymy wysokich wyników na  egzaminie maturalnym oraz wytrwałości i pasji w dalszym rozwoju na kolejnych szczeblach edukacji.