Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2021/2022

W 2021 roku nabór do szkół ponadpodstawowych odbywa się drogą elektroniczną. Od 17 maja możecie logować się na stronie:

👉  https://ketrzyn.edu.com.pl/kandydat

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy wieloletniego nauczyciela naszej szkoły – Zdzisława Sierakowskiego. Do wieczności odeszła prawdziwa legenda „starego ogólniaka”, nauczyciel, którego zapamiętał każdy absolwent z II połowy XX wieku. Zdzisław Sierakowski pracował w naszej szkoły przez 30 lat. Był jednym z pierwszych nauczycieli języka angielskiego w Kętrzynie, w szkole prowadził także koło fotograficzne. Był obdarzony ogromną charyzmą, jego lekcje z pewnością zapamiętał każdy, kto choć raz miał zajęcia z Profesorem. Jego powiedzonka, zamiłowanie do zespołu The Beatles, mini dialogi na lekcjach, jeszcze w czasie pracy w szkole stały się legendarne.

W kontaktach z uczniami dał się poznać jako nauczyciel kompetentny, wymagający, bardzo dobrze przygotowujący do egzaminu dojrzałości ze swojego przedmiotu. Wielu jego wychowanków, dzięki lekcjom z Profesorem, skończyło filologię angielską i dzisiaj uczy młodzież.

W ostatniej ziemskiej drodze Zdzisławowi Sierakowskiemu towarzyszył sztandar szkoły, delegacja obecnych pracowników, nauczyciele emerytowani, wychowankowie oraz rodzina. Pan Profesor spoczął na cmentarzu w Nowej Wsi.

Cześć jego pamięci - I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest pracować na granicy? Spoko, my też nie!😂
 
18 czerwca mieliśmy okazję spotkać się z Panem Damianem, któremu towarzyszył pies Diament. Opowiedział nam on o trudach, jakie spotykają go praktycznie codziennie podczas wykonywania swojego zawodu. Dowiedzieliśmy się również jak szkolone są psy i na jakie rodzaje można je podzielić a mianowicie na psy tropiące, szukające narkotyków czy nawet ładunków wybuchowych. Na całe szczęście Diament jest psem tropiącym, więc nie martwiliśmy się, że coś u nas wywącha 😂 (aczkolwiek często zaglądał do kantorka pani Fiedorowicz 🤨). Mimo, że Diament jest psem wzbudzającym strach był bardzo chętny do zabawy i głaskania😅 (chyba go trochę rozleniwiliśmy😳).
 
Wracając do domu już rozmyślaliśmy jak wytrenujemy nasze zwierzaki!

 

Był czas, kiedy zdalne zmuszało nas do nauki w domach, teraz upał sprawił, że przenieśliśmy sobie proces dydaktyczny z sali nr 3 na dziedziniec szkolny. Klasa 2d zorganizowała się sprawnie, pracowała równie miło, z nimi można choćby konie kraść, chociaż nie można ;) Uśmiechnięci  funkcjom trygonometrycznym w tym upale też dali radę. Pozdrowienia dla najsympatyczniejszej klasy w szkole :)

M.

Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych naszego miasta. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Kętrzyn zwracają uwagę na jego majestatyczną, neogotycką bryłę. Od początku swojego istnienia budynek służy potrzebom edukacyjnym. Od 1907 r. mieściło się w nim Królewskie Gimnazjum im. Księcia Albrechta w Rastenburgu (po 1918 r. zmieniono nazwę na Gimnazjum im. Księcia Albrechta), a 1945 r. otworzono w nim Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Rastemborku, które 14 stycznia 1956 r. przekształcono na Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Nietrudno zatem ustalić, że w roku 2022 budynek naszej szkoły będzie odchodził 115 rocznicę swego istnienia.

W ostatnim czasie odnaleźliśmy kilka ciekawych pamiątek związanych z historią szkoły. Informowaliśmy o odkrytych fragmentach gazety z 1907 r. oraz o zaproszeniu na bal charytatywny z 1931 r.

Dzisiaj powiadamiamy was o kolejnej perełce. Na niemieckim portalu eBay wypatrzyliśmy oryginalny niemiecki Biulety Centralny Administracji Budowlanej z 29.01.1908 r., który obszernie informuje o budowie, technicznej stronie i szczegółach wyposażenia rastenburskiego gimnazjum. Niezwykle ciekawą częścią publikacji są plany poszczególnych części budynków, dzięki czemu widać, w jakim zakresie następowały w kolejnych latach remonty szkoły, zmieniające jej niektóre pierwotne elementy. Biuletyn zakupiliśmy i nasz nieoceniony nauczyciel języka niemieckiego, pan Dariusz Cudziło, podjął się jego przetłumaczenia. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo wiele informacji dotyczących wyglądu szkoły zaraz po jej oddaniu do użytkowania. I tak na przykład ogrzewanie szkoły było parowe, ale w dobudówce mieszczącej mieszkanie dyrektora oraz w sali gimnastycznej funkcjonowały piece. Oświetlenie było gazowe, na drzwiach do klas umieszczono mierniki do ustalania wzrostu uczniów, a na suficie w gabinecie fizycznym namalowano różę wiatrów. Wreszcie wiemy co przedstawiały witraże w oknach auli oraz jakie były pierwotne kolory ścian korytarzy i klas. Absolutnym dla nas zaskoczeniem jest informacja, że na fryzach w holu na parterze „umieszczono  niewielkie prezentacje graficzne, np. lis podążający za kurami, trzy kruki itp., podczas gdy nad kranami we wszystkich korytarzach odwzorowano techniką litografii grafiki odnoszące się do życia i wody”!

Dzięki zakupionemu biuletynowi możemy spojrzeć inaczej na naszą szkołę, tym bardziej, że wiele pierwotnych elementów zachowało się do dnia dzisiejszego i wreszcie możemy ustalić ich przeznaczenie. Biuletyn trafił do naszej izby tradycji, a wszystkich, którzy chcą się zapoznać z jego szczegółami odsyłamy do zakładki „Historia szkoły” na naszej stronie internetowej, gdzie umieściliśmy jego tłumaczenie.

I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w  Kętrzynie

10 czerwca korytarze naszej szkoły wyglądały nieco inaczej. Kolorowe stroje uczniów rozświetliły mury „Starego Ogólniaka”, a w powietrzu można było wyczuć letnią aurę. To zjawisko było związane z wydarzeniem skrywającym się pod nazwą Dnia Hawajskiego. Aby przygotować się na nadchodzące lato uczniowie byli ubrani niczym plażowicze żywcem wyciągnięci z pacyficznego archipelagu. W ubiorze uczennic oraz uczniów wyróżniały się kwieciste motywy, ekstrawaganckie koszule hawajskie bądź fikuśne okulary przeciwsłoneczne. Ten niespotykany w naszej szkole powiew lata przyniósł uśmiech na twarzach zarówno młodzieży, jak i nauczycieli. Wydarzenie zostało upamiętnione grupową fotografią.