20.11 w naszej szkolnej Galerii swoją inaugurację miała wystawa „Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?”. W otwarciu wystawy wzięła udział klasa 1ae liceum. Wystawa będzie gościć u nas przez dwa tygodnie i kolejne klasy, na godzinach wychowawczych będą mogły ją obejrzeć i posłuchać wykładu p.Tadeusza Korowaja naszego kętrzyńskiego historyka.

Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?, to podróż w głąb historii dawnego Kętrzyna, w którym mocno zaakcentowali swoją obecność mieszkańcy pochodzenia żydowskiego. Poznajemy żydowskich kupców, rajców miejskich, ich zwyczaje, muzykę, życie codzienne. Pójdziemy śladami zabytków, które istnieją po dzień dzisiejszy. Poznamy tragiczną historię Nocy Kryształowej, która zmusiła tych ludzi do opuszczenia swoich majątków i domów. To żywa lekcja historii o tych, którzy zapisali się na kartach dawnego Kętrzyna jako społeczność rozwijająca gospodarkę, handel oraz kulturę naszego miasta”, takie informacje wyczytamy z folderu przygotowanego przez organizatora wystawy-Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan”.

Wystawa rozpoczęła też Tydzień Edukacji Globalnej, której koordynatorem w naszej szkole jest p. Monika Darmofał-Karanowska.

Bożena Wójcik-Wasilewska

foto: Ula Kamińska