Rekrutacja 2018/2019

„Teatr , Drodzy Widzowie, to sztuka, która boli, cieszy, uwiera, bawi”

Powyższe słowa wypowiedziane przez Giovannego Castellanosa, dyrektora festiwalu, znajdują się oficjalnym programie XXVI Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, które w tym tygodniu odbywają się w stolicy naszego regionu. I rzeczywiście podczas organizowanego od wielu lat festiwalu do Olsztyna zapraszane są teatry z całej Polski, by pokazały najgłośniejsze premiery ostatnich miesięcy. Przez tydzień na deskach olsztyńskiego teatru goszczą sztuki, które cieszą i bawią, są też i takie, które bolą i uwierają. Te drugie są kontrowersyjne i często otoczone atmosferą skandalu. Nikogo nie pozostawiają obojętnego, stawiają trudne pytania i nie dają odpowiedzi. Widź sam musi je sobie znaleźć.

Bez wątpienia taką bolącą i uwierającą sztuką jest dramat Teatru Provisorium z Lublina Punkt Zero: Łaskawe, na który wybraliśmy się w środę. Przedstawienie oparte na powieści Jonathana Littella opowiada historię Maxa Aue, niemieckiego zbrodniarza, który uczestniczył w zbrodni ludobójstwa na Żydach. Początkowo myślimy, że Max dał się wciągnąć w machinę nazistowskich zbrodni, by uniknąć odpowiedzialności za oskarżenie o swój homoseksualizm. Z czasem jednak poznając losy głównego bohatera i widząc retrospekcję jego wcześniejszego życia, zaczynamy się zastanawiać, czy aby na pewno zbrodnie, w których uczestniczy Max dzieją się wbrew jego woli. Czy jego chore skłonności seksualne, dramatyczne przeżycia z dzieciństwa oraz absolutne poczucie spełnienia obowiązku nie są źródłem jego zbrodni? A może w każdym z nas siedzi jakieś zło, które w określonym momencie może nas popchnąć do najgorszego, wręcz nieludzkiego zachowania? W ostatniej scenie dramatu bohater mówi do widzów „możecie mnie oceniać, ale czy sami jesteście lepsi?”

Ogromne wrażenie robi scenografia. Monumentalne betonowe ściany podkreślają mrok zimnego nazistowskiego świata, a stalowe stoły i krzesła sprawiają wrażenie krat i drutów obozu. Całość uzupełniają wyświetlane zdjęcia aktorów: surowe nagie ciała, po których wędrują białe linie, sprawdzając przynależność rasową. Punkt zero: Łaskawe, to dramat, który bije po głowie, jak pałka strażnika obozu.

20 marca 2018 r, rozegrana została piąta kolejka Szkolnej Ligi Piłki Halowej.

Wyniki:

13 mecz V-MAX ENERGY DRINK TEAM – RYBACY ADRIANA

4 : 1


Majorowski Karol - 1

Matuła Jerzy - 1

Lach Łukasz - 2

Hartwig Adrian - 1


14 mecz E-DYMKI – ZAKOLAKI FC

1 : 1

Rafalski Damian - 1

Gotowski Bartosz - 1


15 mecz PATUSY – DYM TYM

1 : 4

Suszyński Konrad - 1

Błaszczak Szymon -1

Kędzior Maciej - 1

Lipka Kacper - 1

Grabowski Filip - 1

Pauzuje – RAKI MAKI

Szósta kolejka turnieju 27 MARCA 2018 r (WTOREK) Początek meczów o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy kibiców.

Sylwester Gacioch

Co roku, 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Tego dnia uczniowie klasy 1c liceum wraz z opiekunem wybrali się do Powiatowej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie z ks.Karolem Misiewiczem – poetą.

Ksiądz Karol Misiewicz (ur. 1987 w Bartoszycach) jest kapłanem Archidiecezji Warmińskiej. Z powołania ksiądz, z zawodu kucharz, z zamiłowania poeta, eseista i prozaik, pasjonat teatru. Autor wierszy (głównie o tematyce religijnej), a także bajek dla dzieci i opowiadań. Zadebiutował w ubiegłym roku tomikiem wierszy „Wiara. Kilka słów o najważniejszym”

W bibliotece spotkaliśmy się właśnie z okazji promocji wierszy z tego właśnie tomiku. Ksiądz Karol spotkanie rozpoczął rozmawiając z nami o kulturze słowa, o wadze wypowiadanych przez nas słów i odpowiedzialności za nie, co zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Czytał nam też fragmenty swojego wiersza „Ojcze nasz”, pokazując wiarę w sposób poetycki, ale tak, jak sam mówi - wiara jest bogactwem a nie tylko codzienną modlitwą. Odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące pisania, wyboru drogi kapłańskiej a także pasji do teatru.

Puentując spotkanie: ponieważ Słowo ma ogromną moc, to życzę wszystkim uczestnikom tego spotkania, aby słowa księdza Karola pozostały z Wami na zawsze.

Bożena Wójcik-Wasilewska

Dnia 2 marca 2018 roku na lekcji języka polskiego klasa 3a gimnazjum miała zaszczyt zinscenizować satyrę wybitnego poety Ignacego Krasickiego pt. „Pijaństwo”. Pani Elżbieta Niedźwiecka-Dżus podzieliła nas na 3 grupy. Każda miała wykonać zadanie najlepiej, jak potrafiła. Najbardziej zapadła mi w pamięć praca II grupy. Aktorzy zostali zaopatrzeni w czapki z futer oraz „alkohol”. Rolę kontuszów szlacheckich pełniły szlafroki. Ponadto jedna osoba z grupy przełożyła tekst satyry na scenariusz, co jeszcze ułatwiło grę aktorom. Pijaka niesamowicie realistycznie zagrał Hubert Hornicki, a jego mądrego znajomego - Jakub Goschorski.

W rolę sąsiadów i kompanów wcielili się Jakub Filemonowicz i Mateusz Ged. Natomiast panią domu została Aleksandra Jeznach. Wszyscy aktorzy spisali się na medal, a reszta grupy zapewniła odpowiednie rekwizyty. Pozostałe grupy również się postarały. I grupa pomyślała o krzesłach podobnych do tych, które kiedyś występowały w domach szlachty. III grupa miała za to bardzo kreatywny pomysł na przedstawienie całej akcji. Aktorzy nic nie mówili, jedynie wykonywali gesty przeczytane przez narratora.

Według mnie dzięki inscenizacji satyra zostanie dobrze zapamiętana przez całą klasę. Pomogła nam również stać się naocznymi świadkami akcji przedstawionej w dziele Ignacego Krasickiego i uczestnikami biesiady. W imieniu całej klasy mogę śmiało stwierdzić, że była to jedna z najciekawszych lekcji.

Hania Bodnar 3aGim